Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu przejdzie generalny remont. Zaniedbany obiekt zmieni się nie do poznania

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Wideo
od 12 lat
W ostatnim czasie podpisano umowę na długo wyczekiwany remont dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu. Zaniedbany budynek zmieni się nie do poznania i będzie pełnił zupełnie nowe funkcje.

Budynek dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu przejdzie generalny remont

"Jabłkowy Przystanek" czy "Muzeum Jabłka Grójeckiego", bo takie są propozycję na nazwę obiektu, będzie znaczącym punktem na mapie miasta. Na modernizację budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu wszyscy czekali od wielu, wielu lat. Wcześniejszy remont nie był możliwy ze względu na brak wystarczających funduszy. Podjęcie się wykonania zadania na własną rękę oznaczałoby duże zadłużenie gminy. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa, zaniedbany i nienadający się do użytku budynek całkowicie zmieni swoje oblicze i zacznie pełnić nowe funkcje. Umowa w sprawie realizacji przedsięwzięcia została już podpisana.

Głównym celem inwestycji jest dostosowanie tego historycznego miejsca do potrzeb społeczności lokalnej. Dworzec kolejki wąskotorowej, ze względu na swoją bogatą historię, zasługuje na szczególną uwagę. Priorytetem jest zachowanie jego unikalnego charakteru i klimatu, jednocześnie dostosowując go do współczesnych standardów. Remont obejmuje budynek i wieżę ciśnień, konserwację zabytkowej obrotnicy, zagospodarowanie działki pod funkcje rekreacyjne.

- Przewidujemy stworzenie w tym miejscu przestrzeni kulturalnej dla naszych mieszkańców. Chcemy, aby dworzec kolejki wąskotorowej stał się miejscem chętnie odwiedzanym, oferującym różnorodne wydarzenia artystyczne, wystawy i spotkania autorskie oraz żeby był siedzibą pierwszego muzeum Gminy Grójec - informuje burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Dariusz Gwiazda.

Całkowitość wartość inwestycji wynosi 5 548 831,53 złotych brutto. Kwota dofinansowania to 3 000 000,00 złotych brutto. Pochodzi ono z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Wykonawcą inwestycji jest GRUPA KDM Sp. z o.o. z Warszawy.

Historycznie dworzec ten był jednym z przystanków Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Kolejka łączyła Grójec z Warszawą. Do 1991 roku tą trasą umożliwione były przewozy pasażerskie, które docierały także do Grójca. Potem, z powodu swoich licznych uszczerbków i braku funduszy na modernizację, ta trasa udostępniła tylko wycieczki turystyczne. Kradzieże i zniszczenia torów na połączeniu z Grójcem, niestety wpłynęły na wykluczenie tego miasta z obiegu kolejowego. Tym samym budynek stał się bezużyteczny, a czas sprawił, że dworzec zaczął zamieniać się w ruinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto