Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowita wizualizacja Grójca! Jak mogłyby wyglądać tereny zabytkowej kolejki wąskotorowej? Zobacz zdjęcia

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Grójeckie Centrum Aktywności - tak mógłby wyglądać teren rekreacyjny wokół pasma zabytkowej kolejki wąskotorowej.
Grójeckie Centrum Aktywności - tak mógłby wyglądać teren rekreacyjny wokół pasma zabytkowej kolejki wąskotorowej. Danuta Olszak
Grójec wzbudził duże zainteresowanie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Miesiąc temu odbyła się obrona pracy magisterskiej na temat rewitalizacji dworca PKP i przedstawiającej wizualizację Centrum Grójeckiej Aktywności.

​Efekty współpracy gminy Grójec z Politechniką Warszawską są intrygujące! Danuta Olszak, młoda dziewczyna z tej uczelni, zainteresowała się miastem i przedstawiła swoją koncepcję zaadaptowania budynku na potrzeby kultury oraz wykorzystania jego otoczenia w celach rekreacyjnych.
Założenia projektowe studentki, to przede wszystkim zachowanie istniejącego dziedzictwa kulturowego kolejki (muzeum wielkogabarytowe, wieża ciśnień), uwzględnienie w projekcie działającej kolejki (wycieczki, turystyka), połączenie terenów z Grójeckim Ośrodkiem Kultury, atrakcje dla mieszkańców i turystów wszystkich kategorii wiekowych.
Jeśli chodzi o turystykę, to w projekcie jest uwzględniony pawilon z pokojami noclegowymi oraz restauracje i kawiarnie. Wizualizacja zawiera również rozległe ścieżki rowerowe oraz strefę relaksu - siłownię miejską, ogród deszczowy, tężnię, park.

Połączenie kolejowe i tereny zielone

Grójec nie jest połączony z Warszawą żadną linią kolejową, a jedyną komunikację stanowi ekspresowa siódemka. Takie połączenie jest bardzo istotne, gdyż wielu ludzi dojeżdża do pracy z Grójca do stolicy. Dlatego studentka uwzględniła w projekcie ten aspekt.
Dużą uwagę poświęca terenom zielonym. W mieście jest bardzo dużo miejsc, do których można by było dojechać rowerem. Na schemacie widoczne są ścieżki dla rowerzystów oraz pasaże dla pieszych. Zaznaczone są również zabytki Grójca oraz pas kolejki wąskotorowej- zabytek z XIX wieku.

Główna atrakcja - budynek dawnego dworca PKP

Temu obiektowi studentka poświęca dużo uwagi. Jej zdaniem, jest to swoista dominanta obszaru wokół kolejki. Funkcjonował i spełniał swoją rolę od 1940 do 1997 roku. Od 1994 roku budynek wyglądał jednak coraz gorzej, zniknęła z niego już oryginalna dachówka, ale ciągle jeszcze służył pasażerom. Gdy przestał być praktyczną czołową budowlą dworca, mieszkańcy robili wszystko, aby coś się tam działo. W latach 2009 - 2010 pojawiło się szereg inicjatyw. Z tyłu działki, na której stoi obiekt, ulokowane były hangary na wagony. Teraz budynek nie wygląda dobrze, jest zapadnięty, zrujnowany. Z tyłu są szalety miejskie, co również nie jest żadnym walorem krajobrazu ani architektury. Autorka projektu chciałaby zachować i uwidocznić wszystkie elementy kulturowe, jakie zostały po działaniu kolejki. Miałaby ona dojeżdżać do Grójca jako stacji końcowej. Budynek dawnego dworca miałby zostać przebudowany na pawilon noclegowy, z kawiarnią, tarasem widokowym, muzeum, a wokół niego pojawiłyby się miejsca parkingowe, wiata na rowery, place zabaw.

https://echodnia.eu/radomskie/studentka-z-politechniki-warszawskiej-stworzyla-wizualizacje-nowego-grojeckiego-centrum-aktywnosci/ar/c1-15749682
https://www.youtube.com/watch?v=BonxMR9k_Oo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto