Trwa spór o budynek dawnego dworca PKS w Grójcu. Czy burmistrz i radni dojdą do porozumienia?

Karolina Wiatrowska
Karolina Wiatrowska
Udostępnij:
Podczas ostatniej sesji, 29 listopada radni podjęli uchwałę o nabyciu prawa użytkowania wieczystego do terenu, na którym stoi budynek dawnego dworca PKS w Grójcu. Ta budząca wiele kontrowersji sprawa ciągnie się od wielu lat. Jedno jest pewne: budynek szpeci i powinien zniknąć z krajobrazu centrum Grójca. Ale jak to zrobić? Porozumienia w tej sprawie nadal nie ma.

Sprawa, która ciągnie się latami
Poprzedni burmistrz Grójca, a obecnie radny Rady Miejskiej i przewodniczący Komisji Budżetowej i Finansów, Jacek Stolarski, oddał w wieczyste użytkowanie PKS-owi gminną działkę, na której obecnie stoi nowy dworzec, za kwotę około 26 tysięcy złotych. Użytkownik wieczysty, czyli spółka PKS Grójec, był zobowiązany do rozpoczęcia prac na tej działce w terminie do 31 grudnia 2005 r. i zakończenia ich do 31 grudnia 2014 r. Nowy dworzec wybudowano, ale w akcie notarialnym nie pojawił się zapis o wyburzeniu starej poczekalni autobusowej, natomiast taki zapis widnieje w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Była to ustna umowa, żaden zapis nie został sporządzony.

PKS wybudował istniejący do dziś nowy budynek dworca, ale jest on zupełnie inny niż koncepcja, która była prezentowana. Dyrektor PKS tłumaczył się kiepską sytuacją finansową przedsiębiorstwa. Nie powstały nowe perony, oświetlenie, ani też nowy bezpieczny wjazd od ulicy Laskowej.

Kiedy stanowisko burmistrza objął Dariusz Gwiazda, przedstawił projekt uchwały, przewidujący wprowadzenie działalności usługowej na całym terenie PKS, ponieważ jest to niepodzielona działka. Podjęcie takiej uchwały spowodowałoby wyremontowanie tego budynku oraz otworzenie kawiarni z piekarnią. Pomysł został odrzucony przez 13 radnych, nie tylko z uwagi na to, że w promieniu kilku metrów od lokalizacji dworca PKS istnieje kilka lokali z pieczywem i wyrobami cukierniczymi.

Działka o numerze 1426/1 i powierzchni 4855 m2, na której znajduje się stary dworzec, jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym spółki PKS. Grunty te nigdy nie były własnością gminy Grójec. Na uwagę zasługuje fakt, że PKS ma prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku, a nie prawo własności całej nieruchomości zabudowanej. Ta różnica ma bardzo duże znaczenie w przypadku ceny sprzedaży. Duże znaczenie ma liczba lat, na które ustanowiono użytkowanie wieczyste, liczba lat niewykorzystanego okresu użytkowania wieczystego oraz wiele innych czynników, które mają wpływ na tę wartość i brane są pod uwagę przez rzeczoznawcę majątkowego przy wycenie nieruchomości. Na cenę samego budynku ma wpływ jego stan techniczny oraz przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W poprzedniej kadencji 2014-2018 z inicjatywy byłego prezesa PKS i byłego burmistrza odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej poświęcone sprawie dworca. Radni podtrzymywali, żeby dworzec wyburzyć, a prezes wnioskował o zmianę planu miejscowego, aby dokończyć remont dworca. W poprzedniej kadencji nie było mowy o wykupieniu starego dworca przez gminę, chociaż proponowana cena za 1m2 gruntu wynosiła 1000 złotych.

Wątek dworca wciąż żywy
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Grójca, ponownie narodził się spór pomiędzy radnymi a burmistrzem w tej sprawie. W ostateczności radni podjęli uchwałę „w sprawie nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 500 m2 (…) i prawa własności budynku dawnego dworca autobusowego przy ulicy Laskowej 1 posadowionego na tym gruncie”. W uzasadnieniu do uchwały pojawiła się „cena nabycia nieruchomości za 500 tysięcy złotych”. Burmistrz, w późniejszym komentarzu sugerował, że "[...] w dalszym ciągu byli burmistrzowie próbują być jednocześnie organem wykonawczym i stanowiącym" i nie zgadza się z decyzją radnych, tłumacząc, że budynek jest bezwartościowy i że jeśli miasto zakupi nieruchomość, na włodarza spadnie brzemię niegospodarności.

Budynek w obecnym planie zagospodarowania przestrzennego miasta jest dla nabywcy innego niż organizator przewozów pasażerskich w zasadzie bezwartościowy. Przypominam, że Urząd obowiązuje ustawa o gospodarce nieruchomościami i to urząd musi wykonać operat szacunkowy oraz na jego podstawie opierać negocjacje cenowe jak to było w przypadku innych nieruchomości przy parku, a także obok Grójeckiego Ośrodka Kultury. Inaczej burmistrz może być oskarżony o niegospodarność i otrzymać karę w postaci naruszenia dyscypliny finansowej. Warto przypomnieć, że dwaj radni, kiedy byli burmistrzami, nie podjęli jakichkolwiek rozmów mających na celu zakup działki, na której stoi stary budynek PKS- mówi burmistrz.

Gwiazda dodaje, że PKS może wyremontować budynek, który jak wcześniej mógłby pełnić swoją funkcję. - Spółce również powinno zależeć na dobrym wizerunku i rozwiązaniu problemu – informuje.

Co na to radni? W uzasadnieniu do uchwały czytamy, iż po zakupie części działki przez Gminę Grójec będzie możliwe uporządkowanie terenu.

Radnym oraz mi jako przewodniczącemu zależy na tym, żeby w końcu ten teren uporządkować, ponieważ jest to wizytówka miasta. Była już podjęta uchwała intencyjna o woli zakupu, do której burmistrz się w żaden sposób nie odniósł, czyli nie podjął żadnych działań. W związku z tym radni podjęli decyzję o zakupie działki - zaznacza przewodniczący Rady Miejskiej, Karol Biedrzycki.

Biedrzycki zwraca uwagę, że na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej, prezes PKS Grójec Grzegorz Zalewski zadeklarował, że środki uzyskane od gminy zostaną przeznaczone na remont peronów autobusowych w Grójcu, budowę wiat, ogrodzenia i placu dworcowego. - W mojej ocenie, pieniądze, które przeznaczymy na zakup nieruchomości, pozostaną de facto nadal w gminie. Jest to inwestycja w wizytówkę naszego miasta - podkreśla przewodniczący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie