Czy burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda realizuje swoje wyborcze obietnice z 2018 roku? Sprawdziliśmy (WIDEO)

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak

Wideo

Modernizacja parku miejskiego, stworzenie obwodnicy rynku, lepsza komunikacja z mieszkańcami czy rozbudowa siedziby Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 - to jedne z głównych punktów programu wyborczego Dariusza Gwiazdy, obecnego burmistrza Grójca.

Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się włodarzowi Grójca. Dariusz Gwiazda piastuje stanowisko burmistrza pierwszą kadencję. Jak wygląda realizacja jego głównych zamierzeń?

Modernizacja parku miejskiego w Grójcu

Fizycznie dotąd nie doszła do skutku, natomiast przedsięwzięcie to podlegało ostatnio konsultacjom społecznym. Burmistrz wspomina, że gotowy jest już projekt koncepcyjny, jak ma wyglądać park. Swoje zdanie na temat tej inwestycji mogły wyrazić różne grupy, seniorzy, społecznicy. Do końca tego roku ma powstać gotowy projekt, gmina chce w przyszłym roku starać się o pieniądze z Unii Europejskiej na tę inwestycję.

Nowe mieszkania socjalne

Na początku kadencji w budynku komunalnym wprowadzono stawkę rynkową za czynsz, 9 złotych za metr kwadratowy plus media (dotąd były 3 złote za metr). Zamieszkały w nim osoby eksmitowane z wcześniejszych lokali bądź zajmujący dotąd mieszkania, które zostały rozebrane ze względu na stan techniczny. W ostatnich dniach gmina Grójec zgłosiła chęć przystąpienia do Samorządowej Inwestycji Mieszkaniowej, czyli spółki, tworzonej przez miasta i gminy. Samorząd wskazał hektarową działkę w Lesznowoli jako to miejsce, gdzie mogłyby powstać nowe mieszkania. W założeniach ich budowa miałaby zostać sfinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast kredyt w czynszu spłacaliby przyszli mieszkańcy lokali. Wszystko będzie zależało jednak od tego, czy w październiku zgodę na przystąpienie do spółki wyrażą radni miejscy. Burmistrz Gwiazda widzi w tym programie dużą szansę na rozwój budownictwa społecznego. Kończy się również projektowanie budynku komunalnego przy ulicy Jana Pawła II w Grójcu, ma tam powstać 20 lokali mieszkalnych i gmina również chce uzyskać dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Budowa obwodnicy rynku

Czeka na realizację. Gmina chce połączyć ulice Mogielnicką i Mszczonowską oraz odciążyć tym samym ruch w centrum, ale na przeszkodzie stoi na razie budynek numer 6 przy Mogielnickiej. Trzeba go rozebrać, ale zgody nie wydaje na to konserwator zabytków. Urząd odwołał się od jego decyzji, bez pozytywnego dla siebie rozstrzygnięcia samorząd nie może przebudować tych dróg w centrum.

Rozbudowa Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1

Jak dotąd nie doszła do skutku. Jak tłumaczy burmistrz, gdy zaczynała się pandemia, gmina liczyła na to, że dostanie gotowy projekt. Tak się jednak nie stało. Wykonawca przedłużał w czasie wykonanie projektu ze względu na pandemię. W lipcu tego roku uzyskano pozwolenie na budowę hali sportowej przy szkole. Teraz trwa uzupełnianie kosztorysu. W najbliższych dniach magistrat chce ogłosić przetarg i jeszcze w tym roku wyłonić wykonawcę robót.

Na półmetku kadencji

Jak dotychczasowe rządy ocenia sam burmistrz Gwiazda?
- Na pewno nie był to łatwy okres, choćby ze względu na sytuację polityczną, w jakiej się znalazłem. Wiele rzeczy trzeba było zmieniać, nie na wszystko była natomiast zgoda radnych, głównie tych należących do klubu mojego poprzednika (Jacka Stolarskiego - przyp. PST). Przykładem jest choćby brak ich aprobaty dla pomysłu zagospodarowania budynku należącego niegdyś do PKS w Grójcu. Jak ta sytuacja polityczna wpływa na miasto - niech ocenią mieszkańcy. Dla mnie jednym z ważniejszych przedsięwzięć, które udało się wykonać, było powołanie własnej, gminnej spółki komunalnej, która przejęła zadania, jakie wcześniej wykonywała firma zewnętrzna. Udało się zrealizować też inne projekty, inne są w planach, niestety, pandemia koronawirusa także uwypukliła różne mankamenty - ocenia Gwiazda.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie