Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Te szkodniki i choroby atakują drzewa owocowe w czasie kwitnienia. Sprawdź, na co uważać i jakie opryski zrobić, aby mieć udane zbiory

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy mieć udane zbiory, musimy chronić drzewa owocowe przed chorobami i szkodnikami już w czasie kwitnienia.
Jeśli chcemy mieć udane zbiory, musimy chronić drzewa owocowe przed chorobami i szkodnikami już w czasie kwitnienia. pixabay.com
Niektóre choroby i szkodniki, przed które tracimy zbiory owoców, pojawiają się już w czasie kwitnienia drzew. Dlatego z ich ochroną nie można czekać i pierwsze działania trzeba podjąć już wiosną. W wielu przypadkach sprawdzą się opryski. Radzimy, co i jak stosować, żeby doczekać się dobrych zbiorów owoców.

Spis treści

Przydomowy, mały sad może dać nam zaskakująco duże plony, pod warunkiem jednak, że wcześniej drzewa nie zostaną zaatakowane przez choroby i szkodniki. Problemy mogą pojawić się w ciągu całego okresu wegetacyjnego, również w porze kwitnienia drzew, dlatego warto wiedzieć, co w tym czasie zagraża roślinom i jak walczyć z przeciwnikiem.

Szkodniki jabłoni i gruszy. Uwaga na kwieciaka

Najpopularniejszymi drzewami owocowymi, uprawianymi w ogrodach są jabłonie, jednak często zdarza się, że ich owoce nas rozczarowują, bo są małe, zdeformowane lub pokryte plamami. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, w tym m.in. szkodniki, atakujące drzewa w porze kwitnienia. Jednym z nich jest chrząszcz - kwieciak jabłkowiec. Jego larwy żerują wewnątrz pąków kwiatowych jabłoni, doprowadzając do ich brązowienia, zasychania i zamierania. Kwieciaki mogą też atakować kwiaty gruszy (kwieciak gruszowiec) oraz wiśni i czereśni (kwieciak pestkowiec).

Jak zwalczać kwieciaki?

W walce ze szkodnikiem warto zastosować metodę mechaniczną, polegającą na strząsaniu owadów z drzewa po pękaniu pąków kwiatowych na rozłożoną na ziemi płachtę i usuwaniu porażonych pąków.
Kiedy kwitnienie jest bardzo obfite, to powinno wystarczyć, gdyż nadmiar pąków kwiatowych też nie jest dla drzewa korzystny. Jeśli jednak kwiatów jest mało, może być konieczne wykorzystanie do walki ze szkodnikiem jednego z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Decis Ogród 015 EW), którym opryskuje się zwykle drzewa tuż przed pękaniem lub w czasie pękania pąków kwiatowych.

Szkodnik wiśni, czereśni i śliw, czyli liciniek tarniniaczek

Szkodnikiem zagrażającym kwiatom wiśni, czereśni oraz śliw jest również licinek tarniniaczek, który żeruje w pąkach kwiatowych, niszcząc je nawet w 80%. W jego zwalczaniu pomoże oprysk jednym z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np.: Acelan 20 SP).

Uwaga na choroby! Brunatna zgnilizna drzew atakuje już kwiaty

W okresie kwitnienia, drzewom owocowym zagrażają też choroby. Wtedy patogeny skutecznie wnikają do tkanek roślin i szybko się rozwijają, prowadząc do infekcji. Jedną z takich chorób jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, zagrażająca głównie wiśniom, czereśniom i śliwom. Grzyb w pierwszej kolejności atakuje kwiaty, które brunatnieją, zamierają i opadają, a następnie przenika do wnętrza drzewa, doprowadzając do zamierania całych gałęzi. Patogen niszczy też liście i owoce.
Z tym patogenem trzeba walczyć radykalnie, stosując aktualnie polecane preparaty ochrony roślin (obecnie to m.in. Signum 33 WG), którymi opryskuje się zwykle drzewa na początku i w pełnej fazie kwitnienia.

Choroby wiśni i czereśni, czyli rak bakteryjny

Kolejna groźna choroba to rak bakteryjny drzew owocowych, zagrażający głównie wiśni i czereśni. W jego zwalczaniu pomoże oprysk jednym z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (obecnie to Miedzian 50 WP), prowadzony zwykle w fazie kwitnienia drzew, a następnie w fazie zawiązywania owoców.

Parch jabłoni i grusz

Jabłonie i grusze w porze kwitnienia mogą być też zaatakowane przez parcha, powodującego uszkodzenia liści i owoców (plamistości i korkowacenie tkanek). Na chorobę stosuje się jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin, wykonując opryski w różnej fazie rozwojowej kwiatów (obecnie to np. Score 250 EC, Discus 500 WG, KAPTAN zawiesinowy 50 WP).

Zwalczasz szkodniki? Uważaj na pszczoły!

Szkodniki i choroby atakujące drzewa owocowe w porze kwitnienia mogą być bardzo groźne, ale problem z ich zwalczaniem polega na tym, że kwiaty są atrakcyjne nie tylko dla szkodników, ale też owadów zapylających, w tym głównie pszczół, które trzeba w szczególności mieć na uwadze. Jeśli bowiem je zniszczymy, nie będzie miał kto zapylać kwiatów i owoców też nie będzie, dlatego podczas wykonywania zabiegów ochronnych, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  • środki ochrony trzeba zawsze stosować w dawkach i terminach zalecanych przez producenta,
  • opryski należy wykonywać wieczorem, po zakończonym oblocie pszczół, przy wyborze preparatu ochrony roślin,
  • należy szczegółowo zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi ochrony pszczół,
  • nie wolno też wykonywać oprysków w dni wietrzne, gdyż preparat może zostać zniesiony na sąsiednie uprawy.

Zawsze warto też stosować profilaktykę jak np. pułapki lepowe czy usuwanie porażonych pąków kwiatowych. Warto też wykorzystać do ochrony roślin preparaty naturalne jak np. wyciąg z krwawnika pospolitego.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te szkodniki i choroby atakują drzewa owocowe w czasie kwitnienia. Sprawdź, na co uważać i jakie opryski zrobić, aby mieć udane zbiory - RegioDom.pl

Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto