Kilka dni temu burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda podpisał z zarządem Krajowego Zasobu Nieruchomości umowę, na mocy której przystąpił do wspomnianej spółki. Dzięki temu możliwe będzie wybudowanie mieszkań na działce w Lesznowoli. Gmina dysponuje tam hektarową działką, którą chciałaby przeznaczyć pod budowę lokali.
Działka jako udział
- Mieszkania byłyby przeznaczone dla mieszkańców Gminy Grójec, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale ich dochody gwarantują terminowe wpłaty czynszu. Kredyt zaciągnięty przez spółkę w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań, jest spłacany z wpłat czynszu. Gmina nie ponosi kosztów finansowych związanych z przygotowaniem inwestycji. Udział gminy w spółce będzie proporcjonalny do wniesionej aportem działki gminnej. Natomiast każda gmina otrzyma trzy miliony złotych dotacji rządowej na przygotowanie dokumentacji i realizację inwestycji. Więcej gmin to tańszy koszt inwestycji - informuje burmistrz Dariusz Gwiazda.
Na razie nie wiadomo dokładnie, ile mieszkań może powstać w Lesznowoli, pewne jest to, że koszt wybudowania jednego metra kwadratowego obliczony wiosną tego roku przez Krajowy Zasób Nieruchomości był w wynosiłby około pięciu tysięcy złotych. W założeniu w Lesznowoli mogą powstać budynki cztero- lub pięciokondygnacyjne. Warto przy tym dodać, że działka gminna jest otoczona dwoma dwuhektarowymi obszarami należącymi do Skarbu Państwa. One również mogłyby zostać wykorzystane do projektu. W sumie więc teren nowego osiedla mógłby wynieść pięć hektarów. Znajduje się w atrakcyjnym położeniu, blisko Piaseczna oraz Krainy Jeziorki.
Czas na decyzję
Kiedy mieszkania w Lesznowoli mogłyby powstać? Burmistrz Dariusz Gwiazda szacuje, że roboty mogłyby wystartować w przyszłym roku, natomiast zakończyć się w 2024. W miniony piątek włodarz Grójca gościł na zebraniu wiejskim w Lesznowoli, gdzie przedstawił mieszkańcom główne założenia programu budowy mieszkań. Czy gmina przystąpi do Samorządowej Inwestycji Mieszkaniowej? Tu decyzja będzie należała do radnych miejskich, którzy ten temat mają omawiać podczas październikowej sesji. Jeśli chodzi o samą spółkę samorządową, z terenu byłego województwa radomskiego, oprócz Grójca, przystąpić do niej planują również Kozienice.
Planują kolejne inwestycje
Gmina Grójec również dotąd borykała się z niedoborem mieszkań socjalnych. Samorząd planuje na dwuhektarowej działce przy ulicy Jana Pawła II w Grójcu wznieść budynek komunalny z dwudziestoma mieszkaniami. Obecnie trwa projektowanie inwestycji.
- W tym wypadku również będziemy chcieli uzyskać dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wspiera on bowiem program, umożliwiający zagospodarowanie dotychczasowych pustostanów lub wybudowanie nowych lokali mieszkaniowych. Dofinansowanie inwestycji ze strony BGK może wynieść osiemdziesiąt procent. Kilka ościennych gmin już z takiej dotacji skorzystało - zaznacza burmistrz Gwiazda.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?