Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa parku miejskiego w Grójcu. Wiemy, jak ma wyglądać (ZOBACZ WIZUALIZACJE)

Karolina Wiatrowska
Tak ma wyglądać fragment parku w Grójcu już po rewitalizacji. Inwestycja ta czeka na realizację.
Tak ma wyglądać fragment parku w Grójcu już po rewitalizacji. Inwestycja ta czeka na realizację. Facebook/Dariusz Gwiazda - Burmistrz Gminy i Miasta Grójec
Powstał projekt koncepcyjny rewitalizacji Parku Miejskiego w Grójcu. Burmistrz zapowiada zakończenie prac do końca 2023 roku

To, że Park Miejski w Grójcu wymaga solidnej modernizacji, wiadomo od dawna. Choć na jego terenie nie brakuje zieleni, to raczej nie zachęca do relaksu w cieniu drzew. - Ginący trawnik, brak czystości i ładu przestrzennego w parku to problemy, które uniemożliwiają pełnienie przez niego funkcji miejsca rekreacyjnego. Chcielibyśmy, by był to teren często i z chęcią odwiedzany przez mieszkańców, by mogli tu przyjść i rozłożyć kocyk na polanie - zapowiada burmistrz. Wśród głównych założeń przedsięwzięcia jest między innymi zmiana układu komunikacyjnego, stworzenie miejsc do biernego i aktywnego wypoczynku oraz przestrzeni eventowej, wzmocnienie roli zielonych płuc miasta oraz rewitalizacja terenów wokół zieleniaka na ulicy Mszczonowskiej, modernizacja Parku Miejskiego oraz stworzenie wielofunkcyjnego parku na ulicy Sienkiewicza.

Park dla mieszkańców

Jak zaznacza burmistrz Grojca, Dariusz Gwiazda, rewitalizacja Parku Miejskiego jest bardzo oczekiwaną inwestycją przede wszystkim przez mieszkańców. Stad pomysł z ankietą, która miała pomóc w zagospodarowaniu terenów zielonych. - Większość mieszkańców opowiedziała się za odkrytymi polanami, odpowiednimi do odpoczynku a jednocześnie twierdziła, że nie chce wycinki drzew. Nasz park liczy sto lat, a więc nie zamierzamy wycinać drzew ani żadnych okazów. Będą cięcia pielęgnacyjne, żeby prześwietlić korony drzew, ale drzewostan jaki posiadamy w parku chcemy zachować - wyjaśnia włodarz miasta. Dodaje, że według koncepcji, już opracowanej, zmieni się układ ścieżek oraz ich nawierzchnia. - Zostaną utwardzone i wyniesione, tak żeby w zimie nie zalegał na nich lód - dodaje Dariusz Gwiazda.

Na terenie zakupionym przez miasto między dworcem autobusowym a ośrodkiem kultury już został wyburzony nieużytkowany budynek i murek oddzielający go od parku. Jeszcze w tym roku zostanie posiana trawa.

- Pragniemy zostawić tu jak najwięcej zieleni. Być może zasadzimy nowe drzewa, na pewno uporządkujemy miejsca przy pomnikach, od strony Piłsudskiego i Piotra Skargi, może uda się zamontować tam nawodnienia, wzbogacić glebę, gdyż rośliny bardzo źle się tam rozwijają. Postaramy się, by był to obszar gęstej zieleni, stworzymy dogodne alejki spacerowe, postawimy ławeczki - opowiada włodarz.

Rozpoczęcie prac już niedługo

- Jesteśmy na etapie tworzenia ostatecznego projektu, uzgadniamy różne koncepcje. Do końca roku jest czas na sfinalizowanie projektu, niewykluczone jednak, że może się on trochę wydłużyć do stycznia 2022 roku. Ponieważ czasu jest niewiele będziemy aplikować o pieniądze unijne na projekt, w którym pokładam duże nadzieje. Jeśli z jakichś powodów nie otrzymamy dotacji, chcemy zabezpieczyć środki własne na ten cel. Przy dobrych prognozach prace przy Parku Miejskim miałyby zakończyć się do końca 2023 roku. Jeśli będziemy musieli wykonywać prace z własnych funduszy, przewidujemy, że prace przedłużą się o kolejne dwa lata – zaznacza burmistrz.

- Rewitalizacja parku jest bardzo potrzebna mieszkańcom. Brakuje nam miejsca na imprezy, różnego rodzaju eventy średnich formatów. Zapowiada się, że nowa odsłona Parku Miejskiego będzie idealnym do tego miejscem. Aktualnie rynek jest miejscem, które idealnie spełniałoby funkcję pod tego typu wydarzenia, jednak jest on całkowicie zabetonowany. Pojawiło się kilka petycji od mieszkańców o to, aby zadrzewić rynek, jednak taka inicjatywa wiąże się z ogromnymi nakładami. To praktycznie budowanie od nowa parku, w miejscu, na które zostało ostatnio przeznaczone kilka milionów złotych. Niemniej nie zamierzam poprzestać na odmowach, na ile będziemy w stanie zazielenić rynek, będziemy to robić – zapowiedział Dariusz Gwiazda.

Ma to być obszar przyjemny zarówno estetycznie, jak i technicznie, wygodny do poruszania się, zdrowy, miły, urokliwy. Wszystko wskazuje więc na to, że przyszła wiosna będzie już na dobre rozwijała swoje kwiaty na nowych, odświeżonych, czystych terenach miejskich Grójca. Miasto powlecze zielona, atrakcyjna szata, by mieszkańcom mogło się lżej i zdrowiej - oddychać. Będzie to duży krok w stronę ekologii, unowocześnienia oraz utrzymania kultury na centralnych terenach miejskich, najczęściej użytkowanych przez mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto