Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Liście storczyka mają plamy, żółkną lub marszczą się? To mogą być te choroby. Sprawdź, jakie dają objawy i jak je zwalczać

Katarzyna Józefowicz
Plamy na liściach storczyka często są objawem chorób. Ale mogą też powstać na skutek poparzenia przez słońce.
Plamy na liściach storczyka często są objawem chorób. Ale mogą też powstać na skutek poparzenia przez słońce. GAIMARD/pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Choroby storczyków dość często atakują te rośliny. Wiele z nich rozwija się na skutek błędów w pielęgnacji, ale zdarza się też, że kupujemy zainfekowaną roślinę. Do podstawowych objawów chorób storczyków należą plamy na liściach, a także to, że liście żółkną i marszczą się. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jakie choroby atakują storczyki i jak je zwalczać.

Spis treści

Dlaczego storczyki chorują?

Storczyki stały się jednymi z naszych ulubionych roślin doniczkowych, co nie znaczy, że zawsze wiemy, jak się nimi zajmować. A ponieważ rośliny są dość wrażliwe na błędy uprawowe, to niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do pojawienia się problemów w ich uprawie, np. w postaci chorób.
Najczęściej są to choroby grzybowe, wynikające z:

 • nieodpowiedniego podlewania,
 • przechłodzenia,
 • złego podłoża,

jednak roślinom mogą zagrażać też choroby wirusowe lub bakteryjne.

Czarna zgnilizna storczyka: objawy i zwalczanie

Jedną z atakujących storczyki chorób grzybowych jest czarna zgnilizna (fytoftoroza).

 • Jej objawem są pojawiające się na liściach miękkie, brunatne, szybko powiększające się plamy gnilne.
 • Chorobie sprzyja wysoka temperatura i wilgotność powietrza.
 • Patogen może być też przyniesiony do mieszkania razem z nową, już zainfekowana rośliną, dlatego przez zakupem storczyka należy dokładnie go obejrzeć i upewnić się, że jest zdrowy.
 • Zwalczanie choroby jest skuteczne tylko na wczesnym etapie jej rozwoju. Wtedy mogą pomóc preparaty ekologiczne (np. Target Natural Biosept Active Spray) lub chemiczne (np. TARGET Proplant 722SL Choroby Roślin Ozdobnych, Protect Garden Magnicur Energy Fytoftoroza). Jeśli jednak roślina została już mocno zaatakowana, lepiej jest się jej pozbyć, aby nie stała się źródłem zakażania dla innych storczyków.

Fuzarioza storczyka. Uwaga na żółknące liście

Kolejną chorobą grzybową storczyków jest fuzarioza.

 • Objawami są między innymi szybko żółknące, dolne liście.
 • Jej rozwojowi sprzyja zbyt wilgotne i żyzne podłoże (np. ziemia liściowa), dlatego należy sadzić storczyki w specjalnie dla nich skomponowanym podłożu i unikać ich przelewania.
 • Jeśli choroba jest w początkowej fazie rozwoju, jak najszybciej należy usunąć zainfekowane fragmenty rośliny i zastosować jeden z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Target Natural Biosept Active Spray).
 • Egzemplarze silniej zainfekowane należy natomiast wyrzucić, aby nie stały się źródłem zakażanie dla innych storczyków.

Liście więdną i marszczą się? Zgorzel zgnilakowa storczyka

Chorobą grzybową atakującą storczyki jest też zgorzel zgnilakowa storczyka.

 • Jej objawami są więdnące i pomarszczone liście, które łatwo można oddzielić od rośliny. Na wyjętej z doniczki roślinie, można też dostrzec brunatne, gnijące korzenie.
 • Przyczyną choroby jest najczęściej skażone lub zbyt wilgotne podłoże.
 • Jeśli storczyk dopiero zaczyna chorować, należy usunąć chore liście, a następnie wyjąć roślinę z doniczki, oczyścić jej korzenie z chorych fragmentów i resztek starego podłoża, starannie umyć doniczkę i posadzić roślinę do nowego podłoża, wolnego od patogenu. Następnie należy opryskać roślinę jednym z polecanych preparatów przeciwgrzybowych (np. Target Natural Biosept Active Spray, TARGET Proplant 722SL Choroby Roślin Ozdobnych).

Szara pleśń na storczyku

Rzadziej pojawiającą się na storczykach chorobą grzybowa jest szara pleśń.

 • Jej objawami są małe, szybko powiększające się jasnoszare, wodniste plamki, widoczne głównie na płatkach kwiatów.
 • Chorobie sprzyja zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz spryskiwanie roślin wodą i moczenie kwiatów.
 • W jej zwalczaniu mogą pomóc podobne preparaty, jak na inne choroby grzybowe (np. Target Natural Biosept Active Spray).

Wodniste i nieprzyjemnie pachnące plamy na liściach storczyka? To te choroby

Z kolei do chorób bakteryjnych, zagrażających storczykom, można zaliczyć mokrą zgniliznę bakteryjną i bakteryjną plamistość. Choroby objawiają się zwykle widocznymi na różnych częściach rośliny miękkimi, wodnistymi, nieprzyjemnie pachnącymi plamami. Ich rozwojowi sprzyjają:

 • uszkodzenia roślin podczas zabiegów pielęgnacyjnych,
 • brudne narzędzia (którymi, np. przycinaliśmy korzenie itp.),
 • zaleganie wody na liściach.

Po zauważeniu problemu należy jak najszybciej usunąć porażone części rośliny, a rany zasypać sproszkowanym węglem aktywnym. Warto też przesadzić storczyka do nowego podłoża, oczyszczając przy okazji jego system korzeniowy z obumarłych korzeni (czasami poleca się też opryskanie roślin Miedzianem 50 WP).

Choroby wirusowe storczyków

Na storczykach mogą też rozwijać się choroby wirusowe, których objawami są zwykle widoczne na liściach mozaikowe przebarwienia. Na wirusy nie ma skutecznych środków ochrony, dlatego najlepiej im zapobiegać, oglądając rośliny przed zakupem, unikając uszkadzania ich podczas zbiegów pielęgnacyjnych i zwalczając szkodniki, które często są nosicielami wirusów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Liście storczyka mają plamy, żółkną lub marszczą się? To mogą być te choroby. Sprawdź, jakie dają objawy i jak je zwalczać - RegioDom.pl

Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto