Czy Grójec doczeka się połączenia kolejowego z Warszawą? Gmina szuka funduszy na tę inwestycję

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
PKP PLK
Połączenie kolejowe z Grójca do Warszawy ciągle nie może doczekać się realizacji. Choć gmina zakwalifikowała się do programu Kolej Plus, czas jego realizacji jest określony do 2028 roku. To ogromna inwestycja, potrzebne są środki finansowe, a samorząd gminy musi pokryć 15 procent wszystkich kosztów.

Stale prowadzone są wideokonferencje Polskich Linii Kolejowych z wnioskodawcami programu Kolej Plus, które dostarczają informacji na temat realizacji wstępnych studiów planistyczno – prognostycznych. Spotkania są okazją do wymiany doświadczeń w przygotowaniu niezbędnych na tym etapie dokumentów.

Jak opracować rzetelnie projekt

Przypomnijmy, że do drugiego etapu Programu Kolej Plus zakwalifikowało się 79 projektów. W tym czasie wnioskodawcy przygotowują niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15 procent wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów - minimum czterech par pociągów przez pięć lat.
- Sprawa dotyczy wielu gmin, na terenie których może powstać kolej. Każdy samorząd ma inne preferencje, jeśli chodzi o przebieg trasy - twierdzi burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda. - Do końca tego roku mamy czas na opracowanie rzetelnego projektu. Zainteresowana tym powinna być też sama Warszawa, gdyż inwestycja znacznie rozluźniłaby transport drogowy i zmniejszyłaby emisję spalin w tym rejonie - argumentuje burmistrz.

Czekamy na odpowiedź

Koszt wykonania całego zadania na trasie Grójec - Warszawa to 2 miliardy złotych. - Nie chcielibyśmy robić czegoś, co nie jest wpisane w program rozwoju Mazowsza - relacjonuje włodarz Grójca. - Zarząd województwa nie ujął nas w dotacjach, nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. W związku z tym chcemy wnioskować na projekt środków " Polska Wschodnia". Marszałek województwa, Adam Struzik chce być partnerem strategicznym " Polska Plus", a gmina Grójec występuje tu w roli lidera. Na spotkaniu w Żyrardowie marszałek uznał, że jest to niewątpliwie ważny projekt, ale środków trzeba szukać wśród partnerów unijnych - opowiada Dariusz Gwiazda.

Eliminacja wykluczenia komunikacyjnego

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Wykonanie tego zadania wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 6,6 miliarda złotych, w tym 5,6 miliarda złotych stanowią środki Budżetu Państwa i około 1 miliard złotych to środki jednostek samorządu terytorialnego.
Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Na liście zakwalifikowanych do drugiego etapu programu Kolej Plus z naszego regionu są dwa projekty: "Budowa linii kolejowej Warszawa - Grójec", zgłoszony przez Gminę Grójec oraz "Kolej w Kozienicach - likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego", zgłoszony przez Gminę Kozienice.

Ogromna szansa na rozwój

Burmistrz Grójca czeka na wytyczne regulaminowe programu " Polska Wschodnia". - Wtedy będziemy mogli coś wskórać, jeśli chodzi o pozyskanie środków na tę inwestycję. Musimy mieć w niej przynajmniej 15 - procentowy wkład.
Jednocześnie, jak mówi, zainteresowane udziałem w finansowaniu budowy są też okoliczne gminy, na terenie których znalazłaby się linia kolejowa. Studium planistyczne, które gmina musi wykonać do końca 2021 roku, ma określić dokładny przebieg nowej linii.
Połączenie Grójca z Warszawą linią kolejową jest ogromną szansą na rozwój, nie tylko gmin, ale i mieszkańców. Burmistrz Grójca nadal deklaruje, że dobro i realne marzenia wielu grójczan są w tym względzie dla niego priorytetem. - Przystąpiliśmy do udziału w tym przedsięwzięciu i będziemy się starali sukcesywnie je realizować - zapewnia burmistrz.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie