Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne w Grójcu. Dotyczą planu zagospodarowania dla kilkunastu miejscowości

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Drugie spotkanie burmistrza, Dariusza Gwiazdy z ekspertami do spraw zabudowy i mieszkańcami gminy Grójec.
Drugie spotkanie burmistrza, Dariusza Gwiazdy z ekspertami do spraw zabudowy i mieszkańcami gminy Grójec. Urząd Gminy i Miasta Grójec
Konsultacje społeczne w duchu dialogu obywatelskiego rozpoczęto w Grójcu w 2019 roku. Jest to otwarty proces dialogu władz z mieszkańcami, mający na celu podjęcie optymalnych decyzji w sprawach publicznych. 5 maja odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne, dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), realizowanego dla obszaru 18 miejscowości z gminy Grójec.

Spotkanie 5 maja odbyło się w formie online, ale z możliwością czynnego udziału mieszkańców w dyskusji.

Obszar zagospodarowania

Aktualnie prowadzone rozmowy dotyczą obszaru miejscowości: Chudowola, Duży Dół, Głuchów, Gościeńczyce, Janówek, Kobylin, Kośmin, Las Lesznowolski, Lesznowola, Mieczysławówka, Mirowice, Podole, Szczęsna, Wola Worowska, Worów, Wysoczyn, Zakrzewska Wola i Żyrówek. To łącznie prawie cztery tysiące hektarów, czyli prawie 30% powierzchni gminy Grójec. Konsultacje potrwają do końca czerwca.

- Proces sporządzenia tego planu jest dosyć długi ze względu na obszar i złożoność terenu. Ta wersja planu, która została udostępniona państwu, jest poddawana uzgodnieniom. Mamy większość tych uzgodnień, a zostały jeszcze dosłownie dwa. Po zakończonych konsultacjach i zmianach, które państwo zgłoszą, przedstawimy gotowy projekt do miejskiej komisji urbanistycznej, a następnie wyłożymy plan do publicznego wglądu. Dalej będziemy zbierać uwagi do tego planu i po rozpatrzeniu uwag, najpierw przez burmistrza, później przez radę miejską mam nadzieję, że plan zostanie uchwalony - mówił podczas spotkania Dariusz Iwańczyk, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miejskim.

Założenia główne planu

Przedsięwzięcia na wspomnianym obszarze dotyczyć będą zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, dla której zostanie także wprowadzona możliwość lokalizacji usług nieuciążliwych w budynkach mieszkalnych, zabudowy mieszkaniowo usługowej i dla niej przewiduje się realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wbudowanych w bryłę budynku mieszkalnego lub w odrębnych kubaturach, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zabudowy zagrodowej na wskazanych terenach oraz na gruntach rolnych, zabudowy usługowej – z budynkami lub lokalami, w których będzie prowadzona działalność w zakresie handlu, gastronomii, rzemiosła, usług bytowych, kultury i administracji, niezwiązana z wytwarzaniem dóbr materialnych metodami przemysłowymi z wyłączeniem usług uciążliwych, zabudowy produkcyjno-usługowej – to tereny przeznaczone pod funkcje gospodarcze z zakresu produkcji, rzemiosła, składów, baz, magazynów i usług związanych z prowadzoną działalnością.

Pozostałe funkcje terenów to usługi publiczne, usługi kultu religijnego, zabudowa letniskowa, usługi sportu i rekreacji, zieleni krajobrazowo-ekologicznej, komunikacja i tereny rolnicze. Nie wyznaczono w planie żadnych nowych terenów produkcyjno-usługowych.

Duża część terenu stanowią lasy i otrzymano zgodę na przekształcenie około 30% wnioskowanych terenów leśnych pod zabudowę mieszkaniową.

Plan nie dotyczy takich inwestycji, jak autostrady, linie kolejowe oraz energetyczne związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym czy z budową linii wysokich napięć. W ustaleniach planu znajdzie się droga krajowa nr 7, która jest w zasadzie skończona, istniejąca droga wojewódzka, linia wysokiego napięcia oraz gazociąg. Nowych inwestycji ponadlokalnych ten projekt planu nie przewiduje.

Czego dotyczyła dyskusja

Podczas spotkania w przestrzeni wirtualnej, mieszkańcy najczęściej zadawali pytania o swoje działki, ich przeznaczenie i to, czy na przykład po uchwaleniu planu grunt będzie można „odrolnić” i przekształcić w działkę budowlaną.

- Podstawowymi założeniami programowymi konsultacji jest rozwój gminy oraz poprawa życia jej mieszkańców, długoterminowa strategia i plany działania, wpływ mieszkańców na decyzje władz samorządowych, czyli dialog z mieszkańcami. Rozmowy społeczne mają być podstawowym narzędziem angażowania mieszkańców w sprawy gminy. – podsumowuje projekt burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda.

Nagranie ze spotkania można obejrzeć na oficjalnej stronie gminy Grójec www.grojecmiasto.pl. Tam również znajdują się linki do projektu MPZP oraz prezentacji z konsultacji. Koordynatorem projektu z ramienia Urzędu Gminy i Miasta Grójec jest Daria Bobrowska-Wachniewska.

Materiał przygotowany na podstawie dokumentów prasowych Urzędu Gminy i Miasta Grójec.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto