Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Grójca pomagają w tworzeniu noclegów dla uchodźców

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Grójca przygotowują noclegi dla uchodźców z Ukrainy.
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Grójca przygotowują noclegi dla uchodźców z Ukrainy. Wojska Obrony Terytorialnej
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydzieliła na korzyść wojewody mazowieckiego żołnierzy, którzy utworzyli Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. Dodatkowo od kilku dni terytorialsi z Grójca wspierają władze samorządowe w tworzeniu miejsc noclegowych dla uchodźców.

Na terenie województwa mazowieckiego powstają punkty, w których po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z Ukrainy będą mogli zostać zakwaterowani. Jedno z takich miejsc na terenie powiatu piaseczyńskiego od kilku dni tworzą żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.  

Pomagają ramię w ramię

- Wszyscy czujemy potrzebę wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. We współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi oraz organizacjami ochotniczymi między innymi Piaseczyńskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria, ramię w ramię przygotowujemy miejsca noclegowe dla ukraińskich uchodźców - mówi major Artur Boruta, dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.

- Nasi żołnierze rozkładają łóżka polowe, koce, poduszki, inny zajmują się terenem wokół budynków. Jesteśmy gotowi na podjęcie kolejnych działań, aby żadna osoba uciekająca z terenów objętych konfliktem nie musiała martwić się o nocleg - dodaje major Boruta.

 

Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców

 
Celem działania grupy jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. 

W skład grupy weszli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tak zwanymi miękkimi kompetencjami społecznymi. 

Podwyższony reżim

Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie jak mogą pomóc żołnierzom walczącym w obronie Ukrainy? Jednym z elementów umacniania ich morale i motywacji do walki jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy.
- Żołnierze będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom ogarniętej wojną Ukrainy - informuje Marlena Rosłaniec z zespołu prasowego 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi od czterech dni funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady z batalionów w Grójcu, Radomiu oraz Pomiechówku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto