Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znikający mur nad Wisłą. Weź klocek na pamiątkę i spraw, aby instalacja dosłownie... zniknęła

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Na bulwarach wiślanych, tuż przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, stanęła oryginalna konstrukcja - ''Znikający mur'', złożony z sześciu tysięcy drewnianych klocków z ulubionymi cytatami mieszkańców Europy. Klocki można wyciągać i zabierać do domu na pamiątkę. W ten sposób mur nawiąże do swojej nazwy i zacznie znikać. Szczegóły poniżej.

''Znikający mur'' stanął na bulwarach wiślanych. Jego elementy można zabrać do domu

''Znikający mur'' to instalacja składająca się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to między innymi fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści (takich autorów jak Dante, Goethe, Jane Austen, Olga Tokarczuk) czy wypowiedzi słynnych polityków (m.in. Winstona Churchilla, Tadeusza Mazowieckiego).

Zobaczcie jak wygląda ''Znikający mur'':

Znikający mur nad Wisłą. Weź klocek na pamiątkę i spraw, aby...

Instalacja stanęła na bulwarach nad Wisłą w niedaleko Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a każdy, kto będzie przechodzić obok muru, może wyjąć ze ściany klocki w dowolnej ilości i zabrać ze sobą. Gdy wszystkie klocki znajdą swoich właścicieli, pozostanie jedynie przezroczysta konstrukcja - mur znika!

Znikające klocki mają symbolizować znikający mur. Sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych - tłumaczą pomysłodawcy akcji.

''Znikający mur'' będzie stać nad Wisłą do niedzieli, 20 września, do godz. 22. Radzimy się jednak pospieszyć z oglądaniem instalacji, ponieważ była już ona prezentowana w Poznaniu i Gdańsku, a tam klocki ze ściany zniknęły w około 24 godziny.

Interaktywna instalacja to projekt Goethe-Institut jako element europejskiego programu kulturalnego z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto