W środę 8 grudnia odszedł harcmistrz Stanisław Wieczorek. Był bardzo zasłużony dla powiatu grójeckiego

Karolina Wiatrowska
Karolina Wiatrowska
Stanisław Wieczorek był wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną. Tutaj na uroczystościach z okazji 600 rocznicy praw miejskich Grójca.
Stanisław Wieczorek był wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną. Tutaj na uroczystościach z okazji 600 rocznicy praw miejskich Grójca. Facebook/Urząd Miasta i Gminy Grójec
Udostępnij:
W środę 8 grudnia, w wieku 91 lat, odszedł na wieczną wartę harcmistrz Stanisław Wieczorek. Z okazji 600 rocznicy przyznania Grójcowi praw miejskich otrzymał za działalność społeczną medal „Za zasługi dla gminy Grójec”.

Stanisław Wieczorek urodził się 2 października 1931 roku w Grójcu. W 1950 roku ukończył trzyletnią średnią Zasadniczą Szkołę Zawodową w specjalności ślusarz – tokarz.

Służbę wojskową odbywał w Pułku Piechoty w Ostródzie od 1951 - 1953 roku. Za bardzo dobre wyniki w szkoleniu w maju 1951 roku otrzymał awans do stopnia starszego szeregowego. W tym samym roku został wyróżniony odznaką „Wzorowy Cekaemista” oraz w święto Wojska Polskiego został awansowany na stopień kaprala. Po ukończeniu szkoły podoficerskiej jako prymus został plutonowym i wyznaczonym na stanowisko zastępcy dowódcy plutonu. W 1952 roku jako jedyny w pułku został wyznaczony na stanowisko szefa kompani w Pułkowej Szkole Piechoty i pełnił tą funkcję do końca swojej służby wojskowej.

Stanisław Wieczorek po wyjściu z wojska działał aktywnie w Grójeckim Hufcu ZHP, prowadził drużynę harcerską oraz uczestniczył w organizacji obozów harcerskich. Za działalność społeczną został awansowany w 1982 roku przez Komendanta WKU Grójec na stopień sierżanta, a w 1986 roku przez Szefa WSzW Radom na stopień starszego sierżanta.

Za działalność społeczną był odznaczany i wyróżniany medalami. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień jako pracownik FSO w Grójcu, Związku Zawodowego Metalowców oraz te które bardzo sobie cenił na odcinku działalności z młodzieżą w ZHP - Harcmistrz ZHP, Honorowa Odznaka Chorągwi Mazowieckiej, Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, odznaka „Przyjaciel Dziecka”.

W 1999 roku wstąpił do Związku Żołnierzy LWP w Grójcu, a po jego reorganizacji w 2010 roku był członkiem ZWiR WP Oddziału Powiatowego Grójec. Rok 2003 dla ZŻ LWP jest rokiem jubileuszowym 10-lecia jego działalności. Zarząd Główny tego związku docenia dotychczasową działalność Stanisława Wieczorka, wyróżniając go medalem pamiątkowym, wręczonym na Zjeździe Nadzwyczajnym w Warszawie oraz wpisem „Księgi Zasłużonych dla ZŻ LWP”.

Jego działalność została jeszcze wielokrotnie nagradzana. W 2008 roku otrzymał srebrny medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”.
W 2011 roku otrzymał medal „Pro Memoria” nadany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Na działalność w Zarządzie POG ZWiR WP kadencji 2016-2019 nie wyraził zgody ze względu na kłopoty zdrowotne, ale cały czas służył kolegom dobrymi radami popartymi długoletnim doświadczeniem w działalności społecznej.

W 2019 roku Radni Gminy i Miasta Grójec przyznali Stanisławowi Wieczorkowi medal „Za zasługi dla Gminy i Miasta Grójec. Medal otrzymał wraz z trójką osób wyróżnionych na uroczystej sesji Rady Gminy i Miasta Grójec, zorganizowanej z okazji 600 rocznicy otrzymania przez Grójec praw miejskich.

Pogrzeb zmarłego Stanisława Wieczorka, odbędzie się 11 grudnia 2021 roku o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Grójcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie