Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Piwna odsłona miasta Radomia", na ciekawą wystawę plenerową zaprosiło Archiwum Państwowe w Radomiu. Zobaczcie zdjęcia

Barbara Koś
O wystawie mówili Ewelina Majsterek, dyrektor Archiwum Państwowego i Krzysztof Głowacki, komisarz ekspozycji.
O wystawie mówili Ewelina Majsterek, dyrektor Archiwum Państwowego i Krzysztof Głowacki, komisarz ekspozycji. Archiwum Państwowe Facebook
Archiwum Państwowe w Radomiu zaprosiło na wernisaż wystawy plenerowej pod tytułem "Piwna odsłona miasta Radomia", który odbył się w piątek, 9 czerwca, w pobliżu fontann przy ulicy Focha.

Wystawa Archiwum Państwowego "Piwna odsłona miasta Radomia"

Wystawę przygotowano z okazji, obchodzonego 9 czerwca, Międzynarodowego Dnia Archiwów, jak podkreśliła, witając przybyłych na wernisaż, Ewelina Majsterek, dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu.

- To upominek dla mieszkańców Radomia z okazji święta archiwów i archiwistów. Jednocześnie chcemy tą wystawą pokazać przeszłość naszego miasta i opowiedzieć o historii piwowarstwa, jednej z wiodących gałęzi radomskiego przemysłu. Pokazujemy także zasłużone rodziny związane z piwowarstwem, jak na przykład, rodzinę Saskich. Ta plenerowa wystawa pozwala nam również pokazać, jak cenne rzeczy posiadamy w naszym archiwum - mówiła Ewelina Majsterek.

O wystawie opowiadał Krzysztof Głowacki, jej komisarz.

- Wystawa podzielona jest na cztery części: pierwsze trzy to historia browarów Saskiego, Zabiełłów i Kaplera, znanego potem jako "Nektar", a czwarta przedstawia historię firm związanych z radomskim browarnictwem - mówił Krzysztof Głowacki.

Zadbano także o dokumentację. Są akty metrykalne i notarialne, plany, fotografie, pisma sporządzone na ozdobnych drukach firmowych i etykiety. Są fotografie beczek i butelek, etykiety, plakat browaru Saskich oraz przykuwający wzrok dyplom Juliusza Saskiego.

- To wszystko stanowi cenne źródła do dziejów radomskich browarów - mówił Krzysztof Głowacki.

Wystawę otwiera akt nabycia domu celem uruchomienia browaru przez małżeństwo Kłosowskich w 1812 roku, a kończą etykiety piwne upaństwowionego browaru Saskich w Radomiu, pochodzące z drugiej połowy XX wieku.

Na uczestników wernisażu czekały bezpłatne egzemplarze wydawnictwa towarzyszącego wystawie oraz związane z nią materiały promocyjne.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 lipca 2023 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto