Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park w Grójcu czeka na rozbudowę, gmina na pieniądze. Jak mają wyglądać "zielone płuca miasta"? Zobacz wizualizacje

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Park w Grójcu po rewitalizacji ma pełnić rolę „zielonych płuc miasta”. Tak prezentuje się na jednej z wizualizacji.
Park w Grójcu po rewitalizacji ma pełnić rolę „zielonych płuc miasta”. Tak prezentuje się na jednej z wizualizacji. Źródło/Urząd Gminy i Miasta Grójec
Park miejski imienia Józefa Piłsudskiego w Grójcu ma zyskać nowe oblicze, ale sama inwestycja może doczekać się realizacji dopiero w najbliższych latach.

W Grójcu trwają co jakiś czas publiczne dyskusje - podczas sesji rady miejskiej, ale też i w mediach społecznościowych - na temat terenów zielonych. Zdania wśród samych samorządowców też są podzielone - jedni chcieliby, aby miejsc zieleni służących do wypoczynku i rekreacji było więcej, inni raczej widzą potrzebę przeznaczania działek pod inwestycje, bo to niesie korzyść dla gminnego budżetu. Rewitalizacja parku to jedno z tych zamierzeń, które ma zadbać o tak zwane „zielone płuca” dla miasta.

Park w Grójcu z tężnią i fontanną

Kilka miesięcy temu gmina udostępniła do publicznego wglądu (i oceny) wizualizacje, jak miałby wyglądać park po modernizacji. Odbywały się także konsultacje społeczne, różne grójeckie środowiska miały okazję wypowiedzieć się na temat tego, jak powinien wyglądać park imienia Józefa Piłsudskiego. Powstać ma w nim między innymi tężnia solankowa (obiekt służący do inhalacji organizmu i dzięki temu poprawy jego kondycji) za około milion złotych. Drugim charakterystycznym miejsce w parku ma być fontanna, która także pochłonie kilkaset tysięcy złotych. Powstanie także strefa do wyprowadzania zwierząt, poprawi się też estetyka parkowa.

Chcąc jednak rozpocząć roboty, na starcie gmina musi dysponować tak zwaną mapą zasadniczą tego terenu. Dopiero wtedy będzie mogła starać się o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym w Grójcu. Jak zapewnia burmistrz Dariusz Gwiazda, projektant ma sporządzić i dostarczyć takową mapę.

Cała inwestycja ma pochłonąć około 3,5 miliona złotych - to według danych kosztorysu, który został opracowany w grudnia 2021 roku. Burmistrz bierze pod uwagę tego, że ceny mogą wzrosnąć. Gmina będzie starała się o pozyskanie pieniędzy z zewnątrz, to z kolei jest zależne od tego, czy będą dostępne pieniądze z Krajowego PlanuOdbudowy. Jeśli park znalazłby się w tak zwanej strefie rewitalizacyjnej, wtedy Grójec mógłby dostać nawet 85-procentowe dofinansowanie do tej inwestycji. Na razie pozostaje to jednak w sferze planów oraz koncepcji.

Od czego zaczną?

W tym roku gmina chciałaby zająć się przede wszystkim zagospodarowaniem terenów na działkach przylegających do parku, znajdujących się w pobliżu Grójeckiego Ośrodka Kultury. na ten cel samorząd zabezpieczył na ten rok 300 tysięcy złotych. Dwieście pochodzi z gminnego budżetu, o sto tysięcy Grójec wnioskuje do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Dopiero po uporządkowaniu tych miejsc i załatwieniu następnych formalności będzie można planować kolejne roboty. Trudno dziś podać konkretny termin rozpoczęcia rewitalizacji parku. - Samo posiadanie projektu oznacza już, że jesteśmy gotowi do realizacji tego przedsięwzięcia - mówi burmistrz Dariusz Gwiazda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto