Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olga Bykovska pierwszym zagranicznym lekarzem w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu

Karolina Wiatrowska
Olga Bykovska jest pierwszym lekarzem z Ukrainy, który rozpoczął praktykę lekarską w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu.
Olga Bykovska jest pierwszym lekarzem z Ukrainy, który rozpoczął praktykę lekarską w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu. Facebook/Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu
Grójeckie Centrum Medyczne chce skorzystać z uruchomionej przez Ministerstwo Zdrowia szybkiej ścieżki w uzyskaniu pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza przez specjalistów spoza Unii Europejskiej. W ostatnim czasie na oddział pediatryczny trafiła profesor Olga Bykovska. Jest tam pierwszym lekarzem neonatologiem z Ukrainy.

"Do tej pory lekarze spoza Unii Europejskiej, którzy chcieli pracować na rzecz polskiego systemu opieki zdrowotnej mieli przed sobą różne bariery administracyjne. Dlatego uprościliśmy dotychczasową procedurę uzyskania prawa wykonywania zawodu. Z końcem 2020 roku zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza terytorium państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków" - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jak podaje Paweł Kubik, dyrektor do spraw medycznych z Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, szpital ma problemy z kadrą medyczną. Ponieważ pojawiła się możliwość skorzystania z usług lekarzy między innymi pochodzących z Ukrainy, dyrekcja postanowiła z tej szansy skorzystać.

- Od jakiegoś czasu uruchomiliśmy rekrutację dla zagranicznych lekarzy do naszego szpitala. Pierwsze spotkania odbywają się za pomocą połączeń internetowych. Po wstępnym zaakceptowaniu kandydata dany lekarz czeka na oficjalne pozwolenie na pracę w polskiej placówce medycznej. Profesor Olgę Bykovską zatrudniliśmy wcześniej jako lekarza pomocniczego. Aktualnie pani doktor uzyskała stosowne dokumenty do wykonywania pracy jako lekarz - tłumaczy Paweł Kubik.

Zapytany, czy nie obawia się, że grójeccy pacjenci będą mieli coś przeciwko zagranicznemu lekarzowi stanowczo zaprzeczył.

- Pani doktor świetnie mówi po polsku i jak sama przyznała jest zadowolona z faktu, że może już pracować z pacjentami. W praktyce wielu szpitali, a także z własnego doświadczenia w Polsce nie spotkałem się z niechęcią pacjentów do lekarzy innych narodowości. Wprost przeciwnie, ci lekarze są bardzo dobrze oceniani. Z powodzeniem funkcjonują na polskim rynku, są zmotywowani do podjęcia pracy w Polsce i posiadają doświadczenie - mówi dyrektor Kubik.

W jego ocenie jest szansa, że inne rozmowy z lekarzami zakończą się powodzeniem. - Brakuje nam lekarzy na oddziale neurologicznym oraz anestezjologów. Nie wykluczone, że jeśli pojawią się chętni, będą to osoby również z Ukrainy - zaznacza Paweł Kubik.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto