Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbywają się konsultacje w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Grójcu

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Od lewej Dariusz Iwańczyk, Daria Bobrowska Wachniewska, burmistrz Dariusz Gwiazda oraz Magdalena Śmietańska.
Od lewej Dariusz Iwańczyk, Daria Bobrowska Wachniewska, burmistrz Dariusz Gwiazda oraz Magdalena Śmietańska. Urząd Gminy i Miasta w Grójcu
W środę, 5 maja odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne, dotyczące Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, realizowanego dla obszaru 18 miejscowości z gminy Grójec.

W 2019 roku rozpoczęto konsultacje społeczne. Jest to otwarty proces dialogu władz z mieszkańcami, mający na celu podjęcie optymalnych decyzji w sprawach publicznych. Celem spotkania było przypomnienie informacji o sposobie prowadzenia konsultacji oraz podsumowanie dotychczasowych działań.

Innowacja przez pandemie

W związku z obecną sytuacją epidemiczną spotkanie odbyło się w formie online za pośrednictwem platformy MS Teams, z możliwością czynnego udziału mieszkańców w dyskusji. Na zmianę metody konsultacji gmina Grójec otrzymała zgodę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Koordynatorem projektu z ramienia Urzędu Gminy i Miasta Grójec jest Daria Bobrowska-Wachniewska. W skład zespołu wchodzą: Dariusz Iwańczyk, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej oraz Magdalena Śmietańska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Wsparcie merytoryczne po stronie grantodawcy/partnera zapewniają: Jacek Dębczyński, ekspert do spraw konsultacji społecznych oraz Anna Woźnicka, ekspert urbanista do spraw planowania przestrzennego.

Konsultacje społeczne w Grójcu

Czego dotyczą konsultacje?

Prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego rozpoczęły się w 2008 roku, po podjętej uchwale intencyjnej, na mocy której przystąpiono do działań. Prowadzone konsultacje dotyczą obszaru miejscowości: Chudowola, Duży Dół, Głuchów, Gościeńczyce, Janówek, Kobylin, Kośmin, Las Lesznowolski, Lesznowola, Mieczysławówka, Mirowice, Podole, Szczęsna, Wola Worowska, Worów, Wysoczyn, Zakrzewska Wola i Żyrówek. To łącznie prawie cztery tysiące hektarów, czyli prawie 30 procent powierzchni gminy Grójec. Konsultacje potrwają do końca czerwca.

- Proces sporządzenia tego planu jest dosyć długi ze względu na obszar i złożoność terenu. Ta wersja planu, która została udostępniona państwu, jest poddawana uzgodnieniom. Mamy większość tych uzgodnień, zostały jeszcze dosłownie dwa. Po zakończonych konsultacjach i zmianach, które państwo zgłoszą, przedstawimy gotowy projekt do miejskiej komisji urbanistycznej, a następnie wyłożymy plan do publicznego wglądu. Dalej będziemy zbierać uwagi do tego planu i po rozpatrzeniu uwag, najpierw przez burmistrza, później przez radę miejską mam nadzieję, że plan zostanie uchwalony - mówił podczas spotkania Dariusz Iwańczyk.

Założenia główne planu

Główne przeznaczenia terenów w projekcie planu to: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, dla tej zabudowy zostanie także wprowadzona możliwość lokalizacji usług nieuciążliwych w budynkach mieszkalnych, zabudowa mieszkaniowo usługowa dla tej zabudowy przewiduje się realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych z dopuszczeniem usług nieuciążliwych wbudowanych w bryłę budynku mieszkalnego lub w odrębnych kubaturach, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, zabudowa zagrodowa na wskazanych terenach oraz na gruntach rolnych, zabudowa usługowa – z budynkami lub lokalami, w których będzie prowadzona działalność w zakresie handlu, gastronomii, rzemiosła, usług bytowych, kultury i administracji, niezwiązana z wytwarzaniem dóbr materialnych metodami przemysłowymi z wyłączeniem usług uciążliwych, zabudowa produkcyjno-usługowa – to tereny przeznaczone pod funkcje gospodarcze z zakresu produkcji, rzemiosła, składów, baz, magazynów i usług związanych z prowadzoną działalnością. Pozostałe funkcje terenów to usługi publiczne, usługi kultu religijnego, zabudowa letniskowa, usługi sportu i rekreacji, zieleni krajobrazowo-ekologicznej, komunikacja i tereny rolnicze. Nie wyznaczono w planie żadnych nowych terenów produkcyjno-usługowych.

Ograniczenia w przeznaczaniu terenów pod zabudowę

Dużą część terenu stanowią lasy, ale Gmina otrzymała zgodę na przekształcenie około 30 procent wnioskowanych terenów leśnych pod zabudowę mieszkaniową. Są to grunty rolne klasy III i II, na których możliwa jest jedynie zabudowa zagrodowa związaną z prowadzonymi gospodarstwami rolnymi. Jest też rzeka Jeziorka i tereny zalewowe.

- Mieszkańcy składali wnioski w pierwszym etapie konsultacji, 20 procent wniosków zostało uwzględnionych, 40 procent zostało częściowo uwzględnionych, a około 40 procent nie zostało uwzględnionych – tłumaczył Dariusz Iwańczyk.

Naczelnik Wydziału zauważył także, że najwięcej wniosków, które wpłynęły po pierwszych konsultacjach, dotyczyło Głuchowa i terenów po zakładzie fabryki żelatyny. Mieszkańcy oraz Stowarzyszenie „Czysta Gmina” wnosili, żeby produkcja, która miałaby się tam odbywać nie była uciążliwa dla mieszkańców oraz środowiska.

Bez specustaw

W planie nie ma żadnych inwestycji wynikających ze specustaw, czyli nie ma autostrad, linii kolejowych oraz energetycznych związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym czy z budową linii wysokich napięć. W ustaleniach planu znajdzie się droga krajowa numer 7, która jest w zasadzie skończona, istniejąca droga wojewódzka, linia wysokiego napięcia i gazociąg. Nowych inwestycji ponadlokalnych ten projekt planu nie przewiduje.

Mieszkańcy zadawali pytania

Podczas spotkania w przestrzeni wirtualnej, mieszkańcy najczęściej zadawali pytania o swoje działki, ich przeznaczenie i to, czy na przykład po uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego grunt będzie można „odrolnić” i przekształcić w działkę budowlaną. Padło również pytanie o szlaki migracyjne zwierząt dzikich, lecz Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje tego typu funkcji.

- Podstawowymi założeniami programowymi konsultacji jest rozwój gminy oraz poprawa życia jej mieszkańców, długoterminowa strategia i plany działania, wpływ mieszkańców na decyzje władz samorządowych, czyli dialog z mieszkańcami. Chcemy, aby konsultacje społeczne były podstawowym narzędziem angażowania mieszkańców w sprawy naszej gminy – podsumowuje projekt burmistrz Dariusz Gwiazda.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto