MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 78. rocznicy Akcji na Caritas w Grójcu. Uczczono pamięć Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Głuszec". Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymańska
Obchody 78. rocznicy Akcji na Caritas w Grójcu. Na kolejnych slajdach relacja z wydarzenia.
Obchody 78. rocznicy Akcji na Caritas w Grójcu. Na kolejnych slajdach relacja z wydarzenia. facebook.com/ZSGrojecEu
W Grójcu obchodzono 78. rocznicę "Akcji na Caritas", której efektem było uwolnienie 26 Polaków z gestapowskiego więzienia. Zebrani uczcili pamięć Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" i złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

W Grójcu obchodzono 78. rocznicę "Akcji na Caritas", której efektem było uwolnienie 26 Polaków z gestapowskiego więzienia.

Zebrani uczcili pamięć Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenie. Po złożeniu kwiatów został zapalony znicz pamięci oraz wysłuchano sygnału "Śpij kolego”.

W uroczystości wzięli udział Starosta Krzysztof Ambroziak, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Grójcu.

Uwolnienie więźniów Gestapo przetrzymywanych w budynku "Caritas" w Grójcu należy do największej akcji zbrojnej w latach okupacji niemieckiej na terenie Obwodu "Głuszec". Uczestniczyły w niej Oddziały Armii Krajowej. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Wszyscy więźniowie zostali uwolnieni i przewiezieni w bezpieczne miejsca. Żaden z grupy około 100 żołnierzy Armii Krajowej uczestniczących w akcji nie zginął. Powodzenie akcji odbicia polegało na całkowitym zniszczeniu łączności telefonicznej wszystkich lokalizacji w Grójcu, w których stacjonowało Gestapo jednocześnie z atakiem na więzienie w piwnicach budynku „Caritasu”. Brak łączności nie pozwolił Niemcom ochraniającym więzienie na ściągnięcie pomocy z zewnątrz.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto