Nowe fotoradary na polskich drogach, są także w regionie radomskim. Gdzie je spotkasz? Czy kierowcy zwalniają przed radarami?

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Większość kierowców zwalnia kilkaset metrów przed fotoradarem.
Większość kierowców zwalnia kilkaset metrów przed fotoradarem. www.yanosik.pl
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Z planowanych 26 nowych fotoradarów aktualnie zamontowanych zostało już 12 urządzeń. Gdzie można spotkać nowe fotoradary? Jak ich obecność przełożyła się na prędkość jazdy kierowców? Eksperci z Yanosik Autoplac podają dane.

Nowoczesne mierniki rejestrują wysokiej jakości materiał dowodowy, są mało awaryjne i mogą jednocześnie kontrolować kilka pasów ruchu. Kierowco, lepiej zwolnij zanim dostaniesz pamiątkowe zdjęcie.

Niemała inwestycja

Cały projekt rozbudowy i modernizacji systemu zakłada zakup 358 nowych rejestratorów, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach – 26 fotoradarów, 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 3 urządzenia rejestrujące niestosowanie są do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych oraz 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w miejscach niebezpiecznych, w których nie jest możliwy montaż stacjonarnych mierników. Koszt montażu jednego fotoradaru to 250 tysięcy złotych, a realizacja całego projektu wyniesie 5,7 miliona złotych.

247 urządzeń zostanie zamontowanych w stałych lokalizacjach, natomiast nowe rejestratory pojawią się w 14 województwach. Aktualnie na polskich drogach pojawiło się już 12 nowych urządzeń mierzących prędkość jazdy kierowców.

Gdzie są nowe fotoradary?

Nowe urządzenia można spotkać w miejscowościach:

 • Krapkowice (województwo opolskie),
 • Sianów (województwo zachodniopomorskie),
 • Naściszowa (województwo małopolskie),
 • Tychy (województwo śląskie),
 • Cisiec (województwo śląskie),
 • Boguchwała (województwo podkarpackie),
 • Kraków (województwo małopolskie),
 • Głuszyca Górna (województwo dolnośląskie),
 • Widełka (województwo podkarpackie),
 • Liszki (województwo małopolskie),
 • Brześce (województwo mazowieckie),
 • Grójec (województwo mazowieckie).

- Lokalizacje nowych fotoradarów pojawiają się w naszym systemie na bieżąco. Jeśli tylko uruchomiony zostanie nowy punkt pomiaru prędkości, to użytkownicy Yanosika będą o tym poinformowani – informuje Julia Langa, Yanosik Autoplac.

Jak fotoradary zmieniły zachowania kierowców?

- Większość kierowców, otrzymując informację o fotoradarze na trasie, zwalnia już na kilkaset metrów przed nim. Z naszych danych jasno wynika, że średnie prędkości jazdy po zamontowaniu nowych fotoradarów spadły poniżej obowiązującego limitu na danym odcinku. W zestawieniu przyjęliśmy pomiar ruchu w weekendy, w których panuje mniejsze natężenie, ale za to występują większe średnie prędkości jazdy – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac.

Analizując dane od twórców Yanosik Autoplac widzimy, że wprowadzenie nowych fotoradarów w wymienionych wyżej miejscowościach poskutkowało znacznym obniżeniem średniej prędkości jazdy, która przed montażem urządzeń w większości przypadków przekraczała obowiązujący na danym odcinku limit.

W Boguchwale kierowcy poruszali się ze średnią prędkością 57 kilometrów na godzinę na drodze z obowiązkowym limitem do 50 kilometrów na godzinę. Po montażu urządzeń kontrolujących prędkość, spadła ona do 45 kilometrów na godzinę. W Brześcach, na odcinku z fotoradarem limit prędkości wynosi 40 kilometrów na godzinę, kierowcy przed montażem miernika poruszali się po drodze ze średnią prędkością 56 kilometrów na godzinę, natomiast po uruchomieniu urządzenia, prędkość spadła do 39 kilometrów na godzinę. W Tychach zamontowanie nowego fotoradaru zmniejszyło prędkość jazdy z 54 kilometrów na godzinę do 48 kilometrów na godzinę na trasie z limitem do 50 kilometrów na godzinę.

Tu fotoradary były najbardziej potrzebne!

W Grójcu montaż nowego fotoradaru poskutkował zmniejszeniem średniej prędkości jazdy kierowców z 55 kilometrów na godzinę do 43 kilometrów na godzinę na drodze z limitem do kilometrów na godzinę. O ponad 10 kilometrów na godzinę spadła średnia prędkość jazdy w Głuszycy Górnej, po uruchomieniu fotoradaru. Na drodze obowiązkowy limit wynosił 50 kilometrów na godzinę, a kierowcy przekraczali go jadąc o 5 kilometrów na godzinę szybciej.

Z kolei w Liszkach, kierowcy przekraczyli limit prędkości o 10 kilometrów na godzinę. Dopiero montaż fotoradaru zmniejszył średnią prędkość do 44 kilometrów na godzinę przy obowiązującym limicie do 50 kilometrów na godzinę. W Naściszowej kierowcom zdarza się przekraczać limit prędkości (60 kilometrów na godzinę) o 4 kilometry na godzinę. Montaż urządzenia kontrolującego prędkość, zredukował ją do 54 kilometrów na godzinę. W Widełce średnia prędkość jazdy spadła z 64 kilometrów na godzinę do 47 kilometrów na godzinę na drodze z limitem prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

W tych lokalizacjach kierowcy jeżdżą przepisowo

Niektóre fotoradary nie zmieniły znacznie zachowań kierowców, którzy nawet przed zamontowaniem miernika jeździli ze średnią prędkością poniżej limitu. W Ciścu obowiązkowy limit prędkości to 50 kilometrów na godzinę. Przed pojawieniem się urządzeń kontrolujących prędkość, kierowcy jeździli 41 kilometrów na godzinę, a po ich zamontowaniu prędkość spadła do 39 kilometrów na godzinę. Podobnie sytuacja prezentuje się w Krakowie, w którym limit na kontrolowanym odcinku wynosi 70 kilometrów na godzinę. Kierowcy przed montażem fotoradaru jeździli ze średnią prędkością 58 kilometrów na godzinę, natomiast po montażu urządzenia prędkość spadła o 3 kilometry na godzinę.

W Krapkowicach, kierowców obowiązuje limit prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Przed zamontowaniem fotoradaru jeździli 49 kilometrów na godzinę, natomiast po już 45 kilometrów na godzinę. Z kolei w Sianowie kierowcy przed zamontowaniem miernika poruszali się z prędkością 45 kilometrów na godzinę, po uruchomieniu prędkość spadła do 42 kilometrów na godzinę, na odcinku z obowiązkowym limitem prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

Czego możemy się spodziewać w przyszłości?

Do końca lutego 2022 roku wykonawca ma zamontować 26 urządzeń kontrolujących prędkość jazdy. Obecnie dwa urządzenia, w Sianowie oraz w Widełce, zostały już włączone w tryb rejestracji naruszeń. Co ciekawe, w Widełce podczas pierwszej doby zarejestrowano aż 28 wykroczeń. Wedlug informacji CANARD kierowcy w miejscu pomiaru jeżdżą zbyt wolno, co jest niezgodnie z przepisami.

- Może się zdarzyć, że kierowcy zwalniają przed fotoradarem, jadąc nawet o 10 kilometrów na godzinę mniej. Jak widać w naszym zestawieniu, w niektórych przypadkach średnie prędkości spadają nawet o 12 kilometrów na godzinę. Takie zachowanie niestety również może powodować zagrożenie na drodze. Oczywiście spadek prędkości może być spowodowany warunkami ruchu na drodze: korkami, jednak gdy takie nie występują, kierowca jest zobowiązany tak dostosować prędkość, by nie utrudniać jazdy innym – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac.

Celem montażu nowych mierników jest poprawa bezpieczeństwa w danych obszarach, które zostały ustalone na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Jak widać po powyższym zestawieniu – uruchomienie nowych fotoradarów zmieniło zachowania kierowców na drogach. W niektórych lokalizacjach urządzenia kontrolujące prędkość jazdy spowodowały, że zmotoryzowani dostosowali prędkość jazdy do obowiązujących limitów.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie