Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Odsłonięto tablicę pamięci bohaterów z Grójca. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Wtorkowe uroczystości w Grójcu. Na zdjęciu:  kapitan Stanisław Zięba - "Lis"  jeden z uczestników  słynnej akcji odbicia żołnierzy i więźniów  w roku 1944 oraz wdowa po Tadeuszu Pękackim - "Sławek" , pani Alicja Pękacka. Na kolejnych slajdach więcej zdjęć z uroczystości.
Wtorkowe uroczystości w Grójcu. Na zdjęciu: kapitan Stanisław Zięba - "Lis" jeden z uczestników słynnej akcji odbicia żołnierzy i więźniów w roku 1944 oraz wdowa po Tadeuszu Pękackim - "Sławek" , pani Alicja Pękacka. Na kolejnych slajdach więcej zdjęć z uroczystości. UMiG Grójec
We wtorek 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Grójcu upamiętniono żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy polegli w walce o wolność Polski. Uroczystości w Grójcu dopełniła ceremonia odsłonięcia tablicy Pamięci Żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej dowodzonych przez kapitana Stefana Głogowskiego - „Józefa”. Wśród gości uroczystości byli posłowie ziemi grójeckiej - Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości i Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Grójcu rozpoczęły się o godzinie 9 przy ulicy Mogielnickiej. Uroczystości religijno-patriotyczne były połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej Grójec, dowodzonych przez kapitana Stefana Głogowskiego pseudonim „Józef”.

W uroczystościach uczestniczyli kapitan Stanisław Zięba - "Lis" jeden z uczestników słynnej akcji odbicia żołnierzy i więźniów w roku 1944 oraz wdowa po Tadeuszu Pękackim - "Sławek" , pani Alicja Pękacka, Marek Kołomański syn świętej pamięci majora Mariana Kołomańskiego pseudonim "Sęp" żołnierza Armii Krajowej w Grójcu.

W uroczystościach udział wzięli także nasi posłowie Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości i Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, samorządowcy, służby, straż i wojsko, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektorzy oraz uczniowie szkół z terenu powiatu grójeckiego.

W nocy 21 listopada 1945 roku stuosobowy oddział Ruchu Oporu Armii Krajowej pod wodzą kapitana Stefana Głogowskiego podiął próbę odbicia swoich żołnierzy z rąk Urzędu Bezpieczeństwa z budynku, w którym w czasie II wojny światowej było więzienie gestapo, a przed wojną mieścił się Caritas, przy ulicy Mogielnickiej 15 w Grójcu .

Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda powiedział: - Nie możemy zapomnieć, że pokłosiem nieudanej próby odbicia żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej z rąk Urzędu Bezpieczeństwa, był bestialski mord na trzech bardzo zasłużonych mieszkańcach miasta. Czwartemu z egzekucji w Budkach udało się wydostać z grobu, po tym jak nie trafiła go przeznaczona dla niego kula i przekazać władzom Polskiego Stronnictwa Ludowego w Warszawie, tę straszną historię.

Zamordowani 1 grudnia 1945 roku w Budkach Petrykowskich przez służby bezpieczeństwa komunistycznej Polski to: Zbigniew Tadeusz Hanke – sędzia Sądu Grodzkiego i delegat Rządu rzeczypospolitej na kraj, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego;Bolesław Łukowski – kierownik Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik”; Tadeusz Liskiewicz – żołnierz Armii Krajowej, nauczyciel grójeckiego liceum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto