Nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Niektórzy będą musieli wymienić odbiorniki TV.

Materiał informacyjny RTV EURO AGD
Udostępnij:
W 2022 roku zostanie w Polsce wprowadzony nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2. Co warto wiedzieć o tej technologii i dlaczego jest to ostatni moment, by dostosować swój odbiornik do nowego pasma dającego jeszcze lepszą jakość obrazu i dźwięku?

W 2013 roku w Polsce doszło do niemałej rewolucji cyfrowej. Ponad osiem lat temu w naszym kraju po raz pierwszy rozpoczęto nadawanie programu naziemnego w cyfrowym standardzie DVB-T. Następca ówczesnej telewizji analogowej umożliwia odbiór większej liczby kanałów dostępnych w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Jednak ten rok będzie stał pod znakiem kolejnej poważnej zmiany, która może być istotna dla wielu polskich gospodarstw domowych.

Czym jest DVB-T2 i kiedy zacznie funkcjonować?

Aktualizacja sygnału cyfrowej telewizji naziemnej do najnowszego standardu to zmiana na lepsze. System nadawania DVB-T2 z kodekiem HEVC daje niesamowite możliwości technologiczne. Ma nie tylko gwarantować płynniejszy odbiór telewizji naziemnej, lecz także – w połączeniu z nowoczesnym odbiornikiem – zapewniać wysoką jakość obrazu i dźwięku w standardzie 4K czy nawet 8K.

Tu podaj tekst alternatywny

Przejście na zdecydowanie wydajniejsze i efektywniejsze pasmo nadawania zostanie przeprowadzone w czterech etapach, a każdy z nich uwzględnia poszczególne rejony Polski. Proces aktualizacji do drugiej generacji telewizji naziemnej rozpocznie się 28 marca, a zakończy 27 czerwca 2022 roku. Jednak czy Polacy są gotowi na taką zmianę?

Jak podkreśla Związek Cyfrowa Polska, ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych może utracić sygnał telewizji naziemnej, a wszystko dlatego, że część widzów wciąż korzysta z odbiorników, które mogą być niedostosowane do obsługi nowego typu sygnału. Tak więc pozostało już naprawdę niewiele czasu, by sprawdzić, czy obecny telewizor spełniania wymogi systemu DVB-T2 lub wybrać nowy model, dzięki któremu będzie można cieszyć się nieprzerwanym odbiorem z wszystkimi możliwościami, jakie daje nowy standard.

Jak sprawdzić, czy Twój telewizor jest zgodny z sygnałem DVB-T2?

Aby móc cieszyć się nową jakością telewizji, odbiornik TV musi być kompatybilny z nowym standardem. Jeżeli masz nowoczesny telewizor, to nie musisz obawiać się o jego współpracę z DVB-T2, gdyż pod koniec 2019 roku zostały wprowadzone techniczne wymogi zgodności z tym systemem. W takim przypadku wystarczy jedynie sięgnąć do instrukcji obsługi i sprawdzić parametry swojego telewizora lub wyszukać w Internecie specyfikację konkretnego modelu i w niej znaleźć, czy zapewnia wsparcie nowego standardu. Należy jednak pamiętać, że po wprowadzeniu zaktualizowanego pasma nadawania będzie trzeba ponownie ustawić programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Tu podaj tekst alternatywny

Jeśli odbiornik nie wspiera tej technologii, to warto wybrać nowy telewizor i korzystać z pełnej gamy możliwości DVBT-2/HEVC. Na co zwrócić uwagę? Najważniejsza kwestia to oczywiście kompatybilność z nowym systemem DVB-T2, jak również kodowaniem obrazu w HEVC (H.265/MPEG-H) i dźwięku w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Poza tym, aby oglądać programy w ultra wysokiej rozdzielczości 4K, telewizor powinien zapewniać odbiór obrazu HEVC HDR (w wersjach HLG10 i PQ10) oraz dźwięku w standardzie Dolby AC-4.

Tu podaj tekst alternatywny

Smart TV to nie tylko nowy standard DVB-T2

Dodatkowo, przed wyborem nowego urządzenia, warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy, aby przy zakupie uwzględnić odpowiednie funkcje i rozwiązania smart. Najnowsze modele to coś znacznie więcej niż tylko typowe odbiorniki telewizji. To zaawansowane urządzenia multimedialne, które nie tylko pozwalają na oglądanie filmów i programów w najwyższej jakości obrazu, lecz także na korzystanie z Internetu i licznych systemowych aplikacji. Umożliwiają również połączenie ze smartfonem lub tabletem, a dzięki dodatkowym akcesoriom zwiększającym ich funkcjonalność można np. zbudować zaawansowane kino domowe, z którego będzie zadowolony niejeden miłośnik „srebrnego ekranu”.

Tu podaj tekst alternatywny

A jeśli nie nowy telewizor, to co?

Jednak nadchodzący standard DVB-T2 wcale nie musi wiązać się z zakupem nowego telewizora. Osoby, które są zadowolone z posiadanego odbiornika starszej generacji i nie zależy im na obrazie w rozdzielczości 4K, mogą dokupić do niego zewnętrzny dekoder umożlwiający oglądanie naziemnej telewizji w nowej odsłonie cyfrowego pasma. Możliwości jest wiele. Niemniej jeśli mamy wątpliwości czy lepiej zainwestować w nowy telewizor smart, czy może w zakup dekodera, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w sklepie. W sieci RTV EURO AGD obsługa pomoże dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb. Zarówno w salonach stacjonarnych, dostępnych w ponad dwustu polskich miejscowościach, jak również na stronie euro.com.pl można znaleźć zaawansowane telewizory zgodne ze standardem DVB-T2 lub dedykowane tunery umożliwiające odbiór drugiej generacji cyfrowej telewizji naziemnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadchodzi nowy standard telewizji naziemnej. Niektórzy będą musieli wymienić odbiorniki TV. - Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie