Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Ukrainy pracują już w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu. Czekając na polskie uprawnienia pomagają medykom ze szpitala

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Powiatowe Centrum Medyczne zatrudniło już pięciu lekarzy, którzy do Polski przyjechali uciekając przed wojną w Ukrainie.
Powiatowe Centrum Medyczne zatrudniło już pięciu lekarzy, którzy do Polski przyjechali uciekając przed wojną w Ukrainie. PCM Grójec
Pięciu lekarzy, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną zatrudnił już szpital w Grójcu. Na razie są zatrudnieni, jako pomoc medyczna. Muszą poczekać na załatwienie formalności związanych z uprawnieniami do wykonywania zawodu w Polsce. - Trzeba mieć na uwadze, że to lekarze specjaliści, w wieloletnim doświadczeniem w swoim zawodzie - podkreśla Joanna Czarnecka, prezes Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu.

Lekarze wśród uchodźców w powiecie grójeckim. Pięciu znalazło prace w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu

W powiecie grójeckim jest już kilka tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Wśród nich są głównie kobiety i dzieci. To osoby o różnym wykształceniu, także medycznym. Kilka osób już znalazło pracę w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu. Na razie nie mogą być zatrudnieni, jako lekarze, bo zabraniają tego przepisy. Potrzebne jest uzyskanie pozwoleń i uprawnień do wykonywaniu zawodu w Polsce. zarząd grójeckiego szpitala podjął decyzję o zatrudnieniu ich na stanowiskach pomocy medycznych. Tak dzieje się w całej Polsce. Lekarzy specjalistów brakuje, a ci spośród uchodźców muszą mieć czas na dopełnienie formalności.

- Już w lutym podpisaliśmy umowy z pięcioma lekarzami z Ukrainy, zatrudniliśmy ich w ramach pomocy medycznej do czasu uzyskania uprawnień. Mamy trzech anestezjologów, neurologa i ginekologa. Już w ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z lekarzami z Ukrainy to teraz wykorzystujemy ten potencjał. Oni pomagają nowozatrudnionym w porozumieniu. Część ma opanowany język polski, inni uczą się mówić po polsku. Trzeba mieć na uwadze, że to lekarze specjaliści, z wieloletnim doświadczeniem w pracy - podkreśla Joanna Czarnecka.

Jak podkreśla Joanna Czarnecka chociaż na razie, nie wszyscy medycy z Ukrainy płynnie mówią po polsku to nie można im odmówić profesjonalizmu. Prezes Powiatowego Centrum Medycznego przyznaje, że stara się pozyskiwać medyków z największym doświadczeniem a sama współpraca z ukraińskimi lekarzami układa się bardzo dobrze.

Pomoc lekarzy z Ukrainy jest też bezcenna dla ich polskich kolegów. Teraz do szpitala w Grójcu trafia wielu uchodźców, potrzebne jest tłumaczenie, wsparcie dla chorych uchodźców, którzy są w obcym dla siebie kraju.

Opowiada o tym Ala Nazarewicz, ginekolog zatrudniona w grójeckim szpitalu. Pani doktor jest w Polsce od połowy marca, mieszkała w Kijowie, przyjechała do Polski z powodu wojny w Ukrainie. Jak opowiada w filmie nagranym przez grójecki szpital w znalezieniu pracy pomogli jej znajomi.

- Teraz do szpitala w Grójcu trafia wiele pacjentem z Ukrainy. Mogę pomóc moim kolegom w tłumaczeniu - mówi Ala Nazarewicz.

Jak podkreśla szpital w Grójcu jest podobny do tego typu placówek w Ukrainie. Taki sam jest system, procedury leczenia, czy diagnostyki.

- Koledzy ze szpitala przyjęli mnie bardzo dobrze, pomagają mi, bo jeszcze nie znam języka. Na razie nie mogę wrócić do Ukrainy, planuję zostać w szpitalu w Grójcu - mówi w czasie nagrania Ala Nazarewicz.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto