Jaka jest cena złota za gram i od czego zależy? Opłacalność sprzedaży sztabek złota

Artykuł sponsorowany Fusion Marketing Sp. z o.o.
Rosnący kurs złota sprawia, że można sporo zarobić. Jeśli ktoś nabył sztabki złota około 50 lat temu, obecnie może mieć z nich kilkukrotnie wyższą sumę. Od czego jednak zależy cena złota?

Złoto ma ogromną rolę w systemie monetarnym. Złoto na przestrzeni lat było synonimem dostatku oraz bogactwa. To jego poszukiwania zmusiły wielu ludzi do podróży i ostatecznie odkrywania nowych lądów. Dziś oczywiście obrót złotem nie wygląda tak jak dawniej, jednak jego wartość w świecie inwestycji czy też zabezpieczania majątków, nadal jest kluczowa. Przed inwestycją w złoto warto jednak się dowiedzieć co wpływa na jego cenę i jak się ona kształtuje.

Ile kosztuje gram złota?
Wiele czynników ma wpływ na cenę grama złota. Długoterminowa prognoza pokazuje jednak, że cena ta na przestrzeni lat będzie wzrastać. Nie ma już wiele miejsc, z których można je wydobywać, a popyt cały czas rośnie. Niestabilna sytuacja ekonomiczna sprawia również, że wiele osób inwestuje w złoto zabezpieczając swój majątek. Cena złota jest uzależniona także od siły nabywczej najważniejszych walut. Gdy cena euro wzrasta w stosunku do dolara, wtedy cena złota także wzrasta. W Polsce na cenę złota ma wpływ także aktualna wartość złota oraz wartość USD. Wszystkie najważniejsze informacje na temat notowań można oczywiście znaleźć na stronie Mennicy Polskiej.

Uncja a gram złota
Kolekcjonerzy i nabywcy złota często mają problem z tym by oszacować masę złota. W obrocie kruszcami szlachetnymi stosuje się jednostkę zwaną uncją, odpowiadającą 28,35 gramom. W jubilerskie i handlu metalami szlachetnymi stosuje się natomiast uncję trojańską, wynoszącą 31,1034768 gram. Jak zapatrywać się na próbę złota? Złoto w czystej postaci jest bardzo plastyczne, dlatego dodaje się do niego różne metale, aby nadać mu trwałości. Stosunek złota do tych metali jest natomiast określany właśnie próbą złota. Próba 333 oznacza, że w takim gramie jest jedynie 33,3% złota i aż 66,7% innych metali. Zgodnie z prawem złoto inwestycyjne musi mieć próbę minimum 995. Takie złoto oferuje jedynie Mennica Polska, będąca jedynym producentem takiego złota na terenie kraju. W takich sztabkach poziom innych metali jest redukowany do minimum. Dowiedz się więcej na ten temat na https://mennica-krakowska.pl/31-cena-zlota >>

Złoto inwestycyjne

Każdy inwestor szuka sposobu na to, aby pomnożyć swoje oszczędności. Popularność inwestycji w złoto z tego powodu z roku na rok rośnie. Zabezpieczanie części pieniędzy w złocie, to taktyka najbardziej aktywnych graczy. Osoby, które niekoniecznie chcą analizować sytuację na rynku czy też na giełdzie inwestują właśnie w złoto, ponieważ jest ono dość odporne na wszelkie kryzysy gospodarcze. Przed inwestycją dobrze jest jednak zapoznać się z zasadami ustalania ceny za gram złota, co kryje się pod jego próbą itp. Monety ze złota oraz sztabki można z powodzeniem nabywać w Mennicy Polskiej. Mennica posiada aż 250 lat doświadczenia, wiele prestiżowych nagród na swoim koncie oraz wygrane w licznych konkursach branżowych o charakterze międzynarodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaka jest cena złota za gram i od czego zależy? Opłacalność sprzedaży sztabek złota - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto