Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Impreza retro w Grójcu z okazji urodzin Mieczysława Fogga. Poprowadził ją prawnuk słynnego piosenkarza

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W niedzielę na Placu Wolności w Grójcu uczestnicy imprezy retro mogli oglądać wystawę poświęconą Mieczysławowi Foggowi.
W niedzielę na Placu Wolności w Grójcu uczestnicy imprezy retro mogli oglądać wystawę poświęconą Mieczysławowi Foggowi. Urząd Gminy i Miasta Grójec
W minioną niedzielę 5 września w Grójcu odbyła się impreza retro z okazji pożegnania wakacji. Uczestnicy upamiętnili rocznicę urodzin słynnego polskiego piosenkarza Mieczysława Fogga.

Wydarzenie to poprowadził Michał Fogg, prawnuk muzyka, organizatorem był natomiast Grójecki Ośrodek Kultury. Tego popołudnia w rynku dominowały klimaty z lat dwudziestych i trzydziestych minionego stulecia.

Na Placu Wolności przybyli mogli oglądać wystawę zorganizowaną przez Muzeum Rowerów, były też prezentacje fotografii ślubnej "Sto lat miłości" oraz "21", które przygotował Łukasz Wykrota. Bohaterami drugiej z wystaw byli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych imienia księdza Jana Twardowskiego. Chętni mogli przejechać się rikszą rowerową.

- Nie będzie to tak ustanowione, jak zrobił to Sejm w tym roku ogłaszając rok Stanisława Lema, ale mogliśmy coś takiego zrobić i to zrobiliśmy. Okazji bowiem jest wiele – w tym roku mija 120 lat od urodzin dziadka, a w zeszłym roku minęło 30 lat od jego śmierci. W związku z tym postanowiliśmy połączyć te dwie rocznice i jednak bardziej upamiętnić rocznicę jego urodzin, choć te zeszłoroczne obchody i tak były znaczące – mówił na antenie TVP 3 Warszawa, prezes fundacji Michał Fogg.

Publiczność entuzjastycznie przyjęła wszystkie występy artystyczne. Zaprezentowali się przed nią: światowej sławy śpiewak operowy Jan Zakrzewski oraz soliści z Chóru Miasta Grójec pod batutą Dariusza Borkowskiego-Thieu. Występy rozpoczęła Edyta Czuba, wykonując utwór "Na pierwszy znak" Hanny Ordonówny. W rolę francuskiej piosenkarki Edith Piaf wcieliła się Aleksandra Maliszewska, wykonując słynne "Non, je ne regrette rien". Jan Zakrzewski zachwycał utworem z repertuaru Franka Sinatry pod tytułem "My Way". Katarzyna Ekiel zaśpiewała "Już nie zapomnisz mnie". Licznie zgromadzona publiczność podziwiała jeszcze występy: Mai Dziekan (To, co mam Anny Jantar), Kamila Kasicy z aranżacją Fly me to the moon Franka Sinatry, Dariusza Borkowskiego wykonującego słynny przebój "To ostatnia niedziela" Mieczysława Fogga.

Odbył się także konkurs na najładniejsze stroje retro. Wygrali Zofia i Olaf, jedni z bohaterów wystawy Łukasza Wykroty. Młodzież ale również dorośli mogli także wziąć udział w warsztatach tanecznych, zgłębiając tajniki walca, tanga czy foxtrota. Wieczorem na scenie wystąpiła Warszawska Opera Sentymentalna, która zaprezentowała przedwojenne melodie, w tym również utwory Mieczysława Fogga.

To była pierwsza tego typu impreza w Grójcu. Wspaniali artyści, niesamowita atmosfera i klimat tamtych lat. Dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, a także licznie przybyłej publiczności. - podsumowała dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, Monika Woźniak.

Mieczysław Fogg, któremu poświęcona była ta impreza, żył w latach 1901-1990. Śpiewał takie słynne piosenki jak "Ta ostatnia niedziela', "Tango milonga", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos". Brał udział w wojnie z bolszewikami w 1920 oraz Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto