Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grójeckie jabłka reklamowane na Praskim Centrum Konesera przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lewiczyn na Obcasach

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Panie z Lewiczyna 31 lipca promowały grójeckie jabłka na targu w Centrum Praskiego Konesera.
Panie z Lewiczyna 31 lipca promowały grójeckie jabłka na targu w Centrum Praskiego Konesera. Koło Gospodyń Wiejskich Lewiczyn na Obcasach
Centrum Praskie Koneser organizuje w Warszawie cykl wystaw związanych z najlepszymi produktami naszego kraju. 30 lipca w Warszawie, na placu przed Muzeum Wódki Koneser, wystąpiły również gospodynie z Lewiczyna, reklamujące między innymi grójeckie jabłka.

To już trzecie z czterech spotkań organizowanych przez Centrum Praskie Koneser w ramach III edycji projektu „Czas na polskie superowoce!” Na taki wielki targ zapraszane są szkółki najróżniejszych upraw związanych z polską ziemią, w celu pokazania i degustacji swoich produktów. Tym razem na wystawę zaproszono "Sady Grójeckie", a te z kolei wytypowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lewiczyn na Obcasach. Gospodynie reklamowały i sprzedawały między innymi grójeckie jabłka, które, jak wiadomo, są oznaczone certyfikatem unijnym (Chronione Oznaczenie Geograficzne).

Grójeckie jabłka na elitarnej wystawie w Warszawie

„Owocowe lato w Koneserze” to inicjatywa plantatorów, przetwórców i szkółkarzy z całego kraju. Spotkania odbywają się w soboty - 17 lipca, 31 lipca i 21 sierpnia w Centrum Praskim Koneser. Tym razem w roli głównej wystąpiły borówki, porzeczki, agrest, jeżyny, aronia, jagoda kamczacka, maliny, truskawki - a wśród nich - grójeckie jabłka. Owoce zapakowane były w tackach po cztery lub sprzedawane na sztuki. Panie z Lewiczyna promowały także swoje własne przetwory, soki, dżemy, konfitury.
Podczas takich smakowitych targów można również spróbować wyśmienitych nalewek, wina lub soków prosto z najlepszych gospodarstw. Atrakcją były krzewy z owocami - borówką, maliną i aronią i możliwość posmakowania owoców zerwanych prosto z krzaczka. Były też na sprzedaż sadzonki w doniczkach oraz inne naturalne mikstury: desery owocowe, sosy, herbatki z malin i czarnego bzu, naturalnie wytwarzany ocet oraz dania szefów kuchni warszawskich lokali.

Charakterystyczny rumieniec

Rejon grójecki nazywany „największym sadem Europy” to przeszło 500 lat tradycji sadowniczych sięgających czasów królowej Bony, która w XVI wieku otrzymała w tej części kraju ogromne połacie ziemi i przeznaczyła je na królewską plantację drzew owocowych, w szczególności jabłoni. Przez kolejne stulecia jabłka z okolic Grójca wystawiane były nie tylko na polskich stołach, ale zasłynęły na całym kontynencie. Obecnie na terenie grójecczyzny uprawia się intensywne sady, które dostarczają około 40 procent polskiej produkcji jabłek.
Jabłka grójeckie jako produkt wpisany do unijnego rejestru posiadają szczególną, specyficzną jakość i cieszą się powszechnym uznaniem na całym świecie. Jakość ta może wynikać z takich czynników, jak: klimat, szata roślinna, specyficzna gleba, ukształtowanie powierzchni czy też niezmienna i tradycyjna metoda lokalna.
Marka jabłka grójeckie odnosi się do 27 odmian jabłek, spośród których najważniejsze to: Gala, Gloster, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol. Swoje wyjątkowe walory jabłka grójeckie zawdzięczają unikalnym warunkom glebowym i klimatycznym grójecczyzny, gdzie panuje szczególny mikroklimat, odznaczający się niskimi temperaturami w nocy, w okresie poprzedzającym zbiór owoców.
O wyjątkowym smaku tych jabłek decyduje ich charakterystyczna kwasowość (wyższa średnio o 5 procent niż u jabłek tej samej odmiany, pochodzących z innych regionów) oraz bardzo wyraźny rumieniec, wynikający z wyższej zawartości barwników pod skórką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto