Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grójec bastionem młodych ekologów. Podsumowanie warsztatów ekologicznych [ZDJĘCIA]

Karolina Wiatrowska
Podczas warsztatów botanicznych, młodzi „botanicy” mogli zabrać ze sobą własnoręcznie posadzoną roślinkę.
Podczas warsztatów botanicznych, młodzi „botanicy” mogli zabrać ze sobą własnoręcznie posadzoną roślinkę. Grójecki Ośrodek Kultury
Animatorzy z Grójeckiego Ośrodka Kultury oraz Pracowni Orange zakończyli cykl warsztatów i eventów ekologicznych, znanych szerzej jako projekt „EKO Stacja – razem dla planety”.

- Na początku roku informowaliśmy mieszkańców o wygranym grancie w ramach XI edycji konkursu Funduszu Naturalnej Energii. Grójecki Ośrodek Kultury na realizację działań promujących wiedzę o ekologii i walce ze zmianami klimatycznymi otrzymał kwotę 10 000 złotych. Za przyznane środki zakupiliśmy sprzęt cyfrowy – mini kamerę, mikroskop, lornetki, zestawy laboratoryjne, podręczniki i gry planszowe, a także materiały do realizacji warsztatów i zajęć przyrodniczych - mówi Monika Woźniak, dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury.

- Udało nam się zorganizować wiele przedsięwzięć. Jednym z najbardziej rozchwytywanych działań były warsztaty budowy domków, przygotowane przez Stowarzyszenie Robisz.to. Panowie z warszawskiego fablabu, działającego w ramach Fundacji Orange, przywieźli do Grójca specjalnie przygotowane ploterem laserowym zestawy do własnoręcznej budowy domków dla owadów. Wycinane ze sklejki drewniane domki, wypełnione słomą, patykami, trzciną i bambusem, szyszkami i suchymi liśćmi stanowią azyl dla wielu pożytecznych stworzeń, m.in biedronek, motyli, pszczół i nie tylko. Warsztaty budowy domków zrealizowaliśmy w Grójeckim Ośrodku Kultury oraz w Szkole Podstawowej w Lesznowoli - wymienia Monika Woźniak.

Upcykling i zajęcia ekologiczne
Uczestnicy zajęć, wykorzystując sprzęt cyfrowy z Pracowni Orange, gry planszowe i zestawy edukacyjne, poznawali tajniki segregacji odpadów, budowali mini wiatrak generujący energię elektryczną dzięki sile wiatru, konstruowali maszyny napędzane wodą, , odgadywały drzewa i krzewy rosnące w okolicznym parku, a także obserwowały lokalną faunę poprzez mini kamerę oraz mikroskop.

- Wielką kreatywnością wykazali się uczestnicy warsztatów upcyklingu, konstruując kolaże, zabawki oraz przedmioty użytkowe z pozoru bezużytecznych odpadów. Dzieci upodobały sobie butelki PET, z których powstał „Gang Śmieciaków”. Powstały pluszaki z połączenia zużytych skarpetek, gazet, aluminium i butelek plastikowych. Oprócz tego, dzieci uczyły się jak korzystać z pistoletów na gorący klej i wycinać z butelek kubki, doniczki, skarbonki czy nawet solniczki. Uczestnicy naszych warsztatów wzięli również udział w wycieczce do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie oraz Ogrodu Botaniczego PAN w Powsinie. Podczas zwiedzania zagród z afrykańskimi ssakami, ptactwem, insektami czy aquarium, odbywały się prelekcje edukatorów, podczas których dzieci poznawały sekrety królestwa zwierząt. Z kolei podczas wyprawy po kwitnących ogrodach w Powsinie, w tym szklarniach klimatycznych, mogliśmy podziwiać rzadkie i niespotykane w naszym regionie okazy, kwiaty, drzewa, olbrzymie na kilka metrów kaktusy. Na zakończenie warsztatów botanicznych, młodzi „botanicy” mogli zabrać ze sobą własnoręcznie posadzoną roślinkę - mówi Monika Woźniak.

Piknik Ekologiczny

- 18 września zorganizowaliśmy na Rynku Piknik Ekologiczny. Obfitował on w zajęcia, warsztaty i atrakcje związane z ochroną przyrody. Był pokaz robotów Photon z Pracowni Orange oraz warsztaty ekologiczne z wypalaniem w drewnie biżuterii i ozdób. Piknik był też idealną okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pod tytułem „Ratujmy Planetę”. Z 20 prac, które do nas dotarły nagrodziliśmy książkami i grami planszowymi osiem osób - mówi dyrektor.

Podczas realizacji warsztatów upcyklingu, we współpracy z Fundacją Tropy Przyrody, odbyły się również zajęcia obróbki drewna i wypalania biżuterii i ozdób.

- Ta część również będzie kontynuowana, gdyż otrzymaliśmy kolejny grant w wysokości 2000 zł z Fundacji Orange, na realizację
wiosną warsztatów budowy domków i ich ozdabiania przy użyciu pirografów. Projekt nazywa się „Przyjaciele Robaczków” i będzie realizowany w okolicznych Pracowniach Orange oraz szkołach. W przyszłości planujemy znacznie więcej aktywności związanych z promocją ochrony przyrody, a także praktycznymi warsztatami ekologicznymi oraz rzemieślniczymi z użyciem naturalnych surowców, m. in. z drewna. Zachęcamy również okoliczne Stowarzyszenia i Fundacje do współpracy z naszym Ośrodkiem, jesteśmy otwarci na kreatywne, zielone działania! - zapowiada dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto