MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja Zespołu Szkół z Grójca odwiedziła Ryszarda Ruszkowskiego, bohatera wojennego, żołnierza Armii Krajowej. Skończył 102 lata!

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Delegacja z gminy Grójec z majorem Ryszardem Ruszkowskim po mszy w kościele Świętego Jakuba w Warszawie.
Delegacja z gminy Grójec z majorem Ryszardem Ruszkowskim po mszy w kościele Świętego Jakuba w Warszawie. Archiwum Zespołu Szkół
5 listopada 102 rocznicę urodzin obchodził Pan major Ryszard Ruszkowski - ps „Mieszko”, harcerz Szarych Szeregów. W okresie od 1 stycznia 1940 do 31 grudnia 1944 roku pełnił funkcję żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, Związku Walki Zbrojnej a następnie Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” Grójec w Grójcu.

Major Ryszard Ruszkowski był jednym z bohaterów słynnej akcji odbicia więźniów z siedziby gestapo w budynku Caritas przy ulicy Mogielnickiej w Grójcu. Dyrektor szkoły Andrzej Kosatka wraz z nauczycielami Zespołu Szkół udali się do Warszawy żeby spotkać się z solenizantem.

- O godzinie 17.00 delegacja naszej szkoły oraz przedstawiciel 61 blp uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w intencji urodzin naszego bohatera w Kościele pod wezwaniem Świętego Jakuba w Warszawie. Po mszy Pan Dyrektor przekazał życzenia w imieniu całej społeczności szkolnej a także w imieniu Starosty Grójeckiego a przedstawiciel 61 batalionu lekkiej piechoty w imieniu wszystkich żołnierzy Garnizonu Grójec - relacjonował Janusz Ostrowski, były dowódca wspomnianego batalionu.

Ryszard Ruszkowski urodził się 5 listopada 1919 roku w Lewiczynie (obecnie gmina Belsk Duży). Po ukończeniu trzy klasowej szkoły powszechnej w Nowym Prażmowie, od klasy 4 przeniósł się do Grójca. W tym mieście, w roku 1938, ukończył również naukę w Prywatnym Gimnazjum im. Piotra Skargi, otrzymując tzw. małą maturę. Od września 1938 roku rozpoczął naukę w dwuletnim liceum w Dęblinie. Niestety wybuch drugiej wojny światowej uniemożliwił zdanie matury i rozpoczęcie nauki w dęblińskiej Szkole Lotniczej a więc w pierwszych dniach września Ryszard powrócił z Dęblina do domu rodzinnego w Grójcu.

Działania wojenne na terenie powiatu grójeckiego w sposób naturalny uaktywniły zaangażowanie Ryszarda w „Szarych Szeregach” a następnie, od 1 stycznia 1940 roku w Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. Przydzielony został w Okręgu Grójec do Obwodu „Głuszec” z pseudonimem „MIESZKO”. Pierwsze zadania wykonywał jako łącznik Oddziału między Grójcem a Warszawą. Meldunki doręczał osobie zatrudnionej w banku PKO przy ul. Targowej. Za namową starszego brata będącego studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim, Ryszard zainteresował się geodezją i od 1 września 1940 r. rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Budownictwa II stopnia, na Wydziale Miernictwa. Po otrzymaniu dyplomu technika, jesienią 1942 roku Ryszard został skierowany przez dowódcę Obwodu „Głuszec” do Szkoły Podchorążych Armii Krajowej, którą ukończył wraz z pięciu innymi żołnierzami w roku 1943 ze stopniem kaprala podchorążego.

Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Ryszard został skierowany do Oddziału dowodzonego przez ppor. Stanisława Wiśniewskiego (ps. Morski). Do zadań Oddziału należały akcje sabotażowo - dywersyjne likwidujące dostawy żywności i uzbrojenia dla Niemców, przeprowadzane na terenie powiatu grójeckiego, oraz zapewnienie bezpieczeństwa drukarni zakonspirowanej we wsi Grudzkowola. Do najbardziej spektakularnej akcji zbrojnej, w której uczestniczył Ryszard w nocy z 26 na 27 marca 1944 roku wraz z Oddziałem Stanisława Wiśniewskiego a także innymi Oddziałami Obwodu „Głuszec” należy zaliczyć uwolnienie więźniów Gestapo przetrzymywanych w budynku „Caritas” w Grójcu. Akcja ta zakończyła się pełnym sukcesem gdyż wszyscy więźniowie zostali uwolnieni i przewiezieni w bezpieczne miejsca poza Grójec i żaden z grupy około 100 żołnierzy AK uczestniczących w akcji nie zginął.

Po wojnie, po ukończeniu studiów geodezyjnych pracował w Referacie Pomiarów Starostwa Powiatowego w Grójcu. Po kilku miesiącach otrzymał pracował w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju. Pracował też w Niemczech oraz Libii. Na emeryturę przeszedł w 1980 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto