Co wie młodzież o emeryturze i ubezpieczeniu? Oto wyniki olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

Materiał informacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Za nami ogólnopolski finał organizowanej przez ZUS Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, który jest zwieńczeniem projektu „Lekcje z ZUS”. Jak uczniowie liceów i techników poradzili sobie z pytaniami? Przekonaliśmy się o tym w środę 5 kwietnia, kiedy to poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Laureaci, wzorem lat ubiegłych otrzymali między innymi indeksy na studia wyższe na wybranych kierunkach.

Ubezpieczenia społeczne bez tajemnic

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest specjalnym plebiscytem edukacyjnym, który stanowi finalną część projektu „Lekcje z ZUS”. Akcja skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. W ramach konkursu młodzież mierzy się z pytaniami dotyczącymi systemu ubezpieczeń społecznych w naszym kraju.

W środę 5 kwietnia 2023 roku w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbył się ogólnopolski finał tej prestiżowej olimpiady. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu ubezpieczeń społecznych, doskonale znali różne typy świadczeń, wiedzieli czym jest ryzyko ubezpieczeniowe oraz jakie są obowiązki początkujących przedsiębiorców zakładających działalność gospodarczą. Bez problemu potrafili wyjaśnić również zasady systemu emerytalnego w Polsce.

W dotychczasowych edycjach konkursu udział wzięło blisko 250 tysięcy uczniów. W tym roku szkolnym z „Lekcji z ZUS” skorzystało 105 tysięcy uczniów w całej Polsce. Do finału Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” przeszło 20 najlepszych, trzyosobowych drużyn. W drodze do finału pokonały niemal 36 tysięcy konkurentów.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach ZUS”. Laureaci konkursu

Finałowe zespoły zmierzyły się z wymagającymi dużej wiedzy i logicznego myślenia pytaniami i podjęły walkę o indeksy uczelni, dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół wyższych w Polsce oraz nagrody rzeczowe. Do ostatniej rundy dotarło 8 najlepszych drużyn. W tegorocznej edycji zwyciężyły uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini: Aneta Chlebowska, Natalia Zajega i Dominika Kłeczek. Uczennice odebrały nagrody z rąk Pani prof. Gertrudy Uścińskiej Prezes ZUS, a w tej wyjątkowej chwili towarzyszyły im nauczycielka Maria Mendela oraz dyrektorka zwycięskiej szkoły Renata Bębenek.

Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Szkołę reprezentowali: Aleksander Woicki, Jagoda Początek oraz Szymon Kuźba. Trzecie miejsce przypadło natomiast uczennicom z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu: Karolinie Rogali, Zuzannie Nowotny i Darii Dobrzenieckiej.

- Towarzyszył mi na pewno stres, jak również pozytywne emocje. Wszystkie się stresowałyśmy, ale też napędzałyśmy się nawzajem – przyznaje laureatka tegorocznej olimpiady Dominika Kłeczek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. – Motywacją do wzięcia udziału dla mnie było to, że jestem już w czwartej klasie i nigdy wcześniej nie uczestniczyłam w tym wydarzeniu, więc to była taka ostatnia szansa, żeby coś osiągnąć – dodaje.

Uczniowie zwrócili uwagę, że dzięki olimpiadzie poznali wiele nowych, ciekawych osób. Większość uczestników konkursu wskazywało, że największe korzyści z udziału w wydarzeniu poza możliwością zdobycia indeksu na studia wyższe oraz pogłębieniu wiedzy, wiązały się właśnie z nawiązaniem nowych przyjaźni oraz z przygodą.

- Dzięki olimpiadzie przede wszystkim poznałam młode, fajne, ambitne dziewczyny. Przyjechaliśmy też dzień wcześniej, więc zwiedziliśmy dużo miejsc w Warszawie. Cała ta wygrana wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami – mówi Natalia Zajega, laureatka ze szkoły w Trzebini.

Wiedza o ubezpieczeniach społecznych vs. młodzież
Zarówno projekt jak i olimpiada są objęte patronatami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Główną ideą ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest kształtowanie świadomości ubezpieczeniowej młodych ludzi i uczenie solidarności międzypokoleniowej. Inicjatywa ma na celu również pobudzanie i rozwijanie zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych problematyką ubezpieczeń społecznych, a także upowszechnianie wiedzy w tym temacie.

– Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" jest kamieniem milowym wiedzy ekonomicznej. Możemy oczekiwać, że ci młodzi ludzie, którzy biorą udział w olimpiadzie ubezpieczeniowej, a zwłaszcza ci, którzy są jej finalistami, będą w niedalekiej przyszłości uczestniczyć w dyskursie publicznym na temat ekonomii, gospodarki, finansów publicznych. I staną po stronie faktów i konkretów, a nie tego, co się komuś wydaje na temat składek, emerytur czy zasiłków – mówiła szefowa ZUS. Podkreśliła, że ZUS to nowoczesny urząd, który sprawnie obsługuje miliony klientów. – Staliśmy się tak naprawdę nowoczesnym centrum usług społecznych w Polsce. Wzorowo przeszliśmy przez Covid-19, sprawnie wdrożyliśmy pomoc dla polskich przedsiębiorców, pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Wprowadziliśmy system opieki nad rodzinami.

Jak zdobyć indeks na studia? Dodatkowe punkty w rekrutacji

W finale do zdobycia były nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale także indeksy na studia wyższe na wybranych kierunkach oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnie.

- Zdecydowałam się na udział w olimpiadzie głównie dla korzyści, jakie wynikały z wygrania – wskazuje zwyciężczyni Aneta Chlebowska, dodając że poleca wzięcie udziału w tym konkursie przede wszystkim maturzystom, ponieważ ułatwi im to dostanie się na dobre studia.

Udział w olimpiadzie to korzyści nie tylko dla samych uczniów, ale też ich szkół. Sukcesy uczestników konkursu są wysoko punktowane w ogólnopolskich rankingach szkół ponadpodstawowych.

Czy dostaniemy emeryturę? Młodzież już to wie

- W dyskursie publicznym potrzebna jest wiedza czym są ubezpieczenia społeczne. Uczestnicy konkursu taką wiedzę mają – podsumowała w czasie wydarzenia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Czym jest emerytura i w jaki sposób jest wypłacana? O tym właśnie trzeba informować, nie w sposób trudny, ale dostępny, pokazując chociażby kwestię udziału wydatków na te świadczenia w produkcie krajowym brutto. Pokazując, że te świadczenia zabezpieczają dochód na starość prawie 85% osób.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że olimpiada stanowi dobry kierunek i sposób na edukację w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

Za nami dziewiąta edycja konkursu o ubezpieczeniach społecznych i siódma o statusie olimpiady. W przyszłym roku odbędzie się X, jubileuszowa edycja, trzymamy kciuki za przyszłych olimpijczyków!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Co wie młodzież o emeryturze i ubezpieczeniu? Oto wyniki olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” - Strefa Edukacji

Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto