Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa sali gimastycznej w Szkole Podstawowej numer 1 w Grójcu. Po długim oczekiwaniu prace już wystartowały

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Roboty na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Grójcu rozpoczęły się od wyburzania starych budynków.
Roboty na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Grójcu rozpoczęły się od wyburzania starych budynków. Urząd Gminy i Miasta Grójec
Na tę inwestycję w Grójcu czekali od wielu miesięcy a nawet lat. Wystartowała wreszcie budowa nowej sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej numer 1.

Roboty wystartowały we wtorek 12 kwietnia. Jak informuje Urząd Gminy i Miast, wykonawca inwestycji, firma Doken System Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zaczęła budowę oraz rewitalizację terenu wokół szkoły od wyburzenia starych budynków.

Skorzystają uczniowie i nauczyciele

Inwestycja ma pochłonąć w sumie 21 340 121,64 złote, koszty z własnego budżetu pokryje gmina Grójec. Burmistrz Dariusz Gwiazda w rozmowie z nami kilka tygodni temu powiedział przy tym, że samorząd będzie jednak szukał możliwości dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Na razie wyemituje obligacje komunalne, aby pozyskać pieniądze na to zadanie.

W ramach rozbudowy Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Grójcu powstaną:

  • nowa sala gimnastyczna z zapleczem socjalno-szatniowym
  • nowe sale dydaktyczne, świetlice oraz zaplecze sanitarne
  • przebudowa i zmiana przeznaczenia istniejącej sali gimnastycznej na nowoczesną kuchnię z zapleczem i jadalnię
  • nowe ciągi komunikacyjne i parkingi

- Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, prace rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem. Uczniowie i nauczyciele skorzystają na tym najbardziej. Nowa hala przy PSP nr 1 w Grójcu to milowy krok w kierunku rozwoju oferty sportowej miasta. Obiekty otworzą swoje drzwi zarówno dla społeczności szkolnej jak i mieszkańców Grójca – powiedział Dariusz Gwiazda, burmistrz Gminy i Miasta Grójec, którego cytuje facebookowym profil samorządu.

Kłopoty z projektem

Rozbudowa siedziby Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Gabriela Narutowicza była jednym z ważniejszych zadań inwestycyjnych, jakie planował w tej kadencji realizować burmistrz Dariusz Gwiazda. Zresztą, o takiej potrzebie obecny włodarz mówił także startując w wyborach samorządowych jesienią 2018 roku. Realizacja opóźniła się jednak w czasie, do czego - jak jeszcze kilka tygodni temu wyjaśniał nam wcześniej włodarz - przyczyniła się także pandemia koronawirusa.

Projektant przesuwał terminy oddania dokumentacji, długo trwało załatwianie formalności, fizycznie nic w temacie się nie działo. 5 marca gmina podpisała wreszcie umowę z wykonawcą. Placówka mieści się przy ulicy Piłsudskiego 68. Po modernizacji ma zmienić swoje dotychczasowe oblicze. Aktualnie uczęszcza tam ponad tysiąc dzieci a docelowo szkoła będzie mogła pomieścić nawet 1200 uczniów.

- Dzięki zmianom, jakie wprowadziłem w porównaniu do poprzedniego projektu, uczniowie i nauczyciele zyskają dziewięć sal dydaktycznych i możliwość nauki w jednym miejscu, szkolną halę sportową oraz nowoczesną i wielofunkcyjną stołówkę z kuchnią, w miejscu starej sali gimnastycznej, której stan techniczny był bardzo zły. Ponadto, ze środków, które pozyskaliśmy z nagrody za wysoki wskaźnik szczepień, wybudujemy na terenie szkoły nowy plac zabaw. Pierwsze prace rozpoczną się już wkrótce! Jeśli nie będzie problemów z materiałami budowlanymi, to zadaszenie hali sportowej planowane jest jeszcze w tym roku - przypominał burmistrz.

Chcą uratować jak najwięcej drzew

Jak już pisaliśmy, kilka miesięcy temu powstał spór, co ze starymi drzewami rosnącymi obok szkoły. Gmina uzyskała decyzję, która umożliwiała ich wycinkę. Z drugiej strony mieszkańcy krytykowali ten zamysł, argumentując, że mniej będzie terenów zielonych. Samorządowcy poruszali ten temat także podczas jednej z tegorocznych sesji Rady Miejskiej w Grójcu. Radny Artur Moskal pytał burmistrza o to, czy wykonawca uwzględni postulaty mieszkańców dotyczące wycinki starych drzew. Dariusz Gwiazda odpowiedział, że mogą zostać zachowane te drzewa, które nie będą kolidowały z planem zagospodarowania tego terenu.

- Będziemy chcieli uratować możliwie jak najwięcej drzew. Mieliśmy prawomocne decyzje pozwalające na wycinkę drzew -trzech kasztanów przy wylocie z ulicy Wyszyńskiego do Piłsudskiego, ale odstąpiliśmy do tego. Podobnie było w przypadku akacji obok Urzędu Gminy i Miasta. Ratujemy przed wycinką te stare drzewa, które nie stwarzają niebezpieczeństwa i tak samo postąpimy z tymi rosnącymi obok szkoły - wyjaśniał wówczas Dariusz Gwiazda.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto