Bez kolejek i obawy o to, że zapomnisz dokumentów. Zobacz, jakie możliwości daje Ci mDowód w aplikacji mObywatel

Materiał informacyjny Ministerstwa Cyfryzacji
W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, elektroniczne dokumenty stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Jednym z najwygodniejszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest mDowód, czyli zupełnie nowy, pełnoprawny dokument tożsamości, z którym załatwimy większość naszych spraw np. w banku, urzędzie czy na poczcie. Od teraz nie musisz nosić przy sobie większości najważniejszych dokumentów. Co więcej, aplikacja pozwala załatwić część urzędowych spraw bezpośrednio z naszego smartfona. Kolejne jej aktualizacje mają jeszcze wydłużyć ich listę.

mDowód – co powinieneś wiedzieć o elektronicznym dokumencie?

mDowód to elektroniczny dokument tożsamości, który od 14 lipca 2023 roku jest pełnoprawny i równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym w Polsce. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które daje Ci łatwy dostęp do Twoich danych osobowych zawsze wtedy, kiedy masz przy sobie telefon.

Nasz mDowód jest dostępny w specjalnej, zabezpieczonej aplikacji mObywatel, co oznacza, że nie musisz nosić ze sobą fizycznego dokumentu. Zarówno mDowód, jak i aplikacja mObywatel, to krok w stronę wygody obywateli, którzy już teraz coraz rzadziej zabierają ze sobą portfel, ponieważ dobrze skonfigurowany telefon pozwala im bezpiecznie płacić zbliżeniowo, a teraz też przechowywać wiele niezbędnych dokumentów (również tych uprawniających nas do różnego rodzaju zniżek w tym np. komunikacyjnych), które mogą się przydać na co dzień na terenie Polski.

Jakie sprawy możesz załatwić za pomocą mDowodu?

mDowód otwiera przed Tobą wiele możliwości i zapewnia prostsze załatwianie codziennych formalności. Za jego pomocą, nie mając przy sobie fizycznych dokumentów, możesz załatwiać wiele formalności, takich jak:

 • potwierdzanie tożsamości w bankach i urzędach;
 • zakładanie i aktywowanie konta bankowego;
 • składanie wniosków w urzędach;
 • potwierdzenie tożsamości w sądzie i u notariusza;
 • odbiór korespondencji w placówkach pocztowych;
 • rejestracja w przychodniach i placówkach medycznych.

To tylko kilka przykładów tego, co możesz załatwić, ściągając na swój smartfon mDowód. Od tego czasu fizyczny dokument będzie potrzebny Ci jedynie przy wyjeździe za granicę lub przy składaniu wniosku o nowy dokument.

Aplikacja mObywatel – jak się zarejestrować?

Jeśli jeszcze nie masz aplikacji mObywatel i chciałbyś korzystać z mDowodu, to przed tobą jedynie kilka kroków:

 • Pobierz aplikację: na początek musisz pobrać aplikację mObywatel ze sklepu na swoim smartfonie. Aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i iOS. Pamiętaj, aby dla bezpieczeństwa pobierać ją tylko z bezpiecznych źródeł.
 • Rejestracja: ustaw hasło i potwierdź tożsamość. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.
 • Aktywacja mDowodu: po zakończeniu procesu rejestracji, będziesz mógł dodać swój mDowód. Z listy możesz wybierać również kolejne dokumenty, jeśli przysługuje Ci prawo do ich korzystania. Aby móc korzystać z dokumentów, najpierw musisz pobrać mDowód. Pozostałe dokumenty są przypisane do Twoich danych, dlatego zaciągną się automatycznie po tym, jak dokonasz wyboru.
 • Ustalenie zabezpieczeń: jeżeli dotychczas dostęp do Twojego telefonu nie był chroniony kodem numerycznym lub danymi biometrycznymi takimi jak odcisk palca, lub rozpoznawanie twarzy, teraz koniecznie zmień ustawienia na takie, które będą chronić twoje dokumenty przed osobami trzecimi. Oprócz kodu PIN warto dodać hasło dostępu do telefonu, które należy podać za każdym razem, kiedy chcesz odblokować telefon.
 • Gotowe! Teraz możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z mDowodu i aplikacji mObywatel. Śledź aktualności i sprawdzaj nowe funkcje w aplikacji.

Co jeszcze możesz załatwić za pośrednictwem aplikacji mObywatel?

Oprócz możliwości korzystania z mDowodu – aplikacja mObywatel oferuje dostęp do wielu innych ważnych dokumentów i informacji. Dzięki aplikacji możesz pobrać i przechowywać elektroniczne wersje takich dokumentów jak:

Dokumenty potwierdzające nasze uprawnienia i tożsamość – Oprócz mDowodu, możesz również przechowywać w aplikacji inne dokumenty tożsamości, takie jak np:

 • prawo jazdy,
 • legitymacja szkolna
 • legitymacja studencka,
 • legitymacja emeryta i rencisty.
 • legitymacja adwokacka.

Moje Pojazdy – usługa umożliwia użytkownikowi dostęp do informacji o jego zarejestrowanych pojazdach np. w zakresie danych dowodu rejestracyjnego, badań technicznych posiadanych pojazdów, czy polis OC, co może być przydatne podczas kontroli drogowych lub rejestracji pojazdu.

Dzięki temu, aplikacja mObywatel staje się centralnym miejscem do przechowywania ważnych dokumentów. Oprócz tych, o których mowa powyżej, do aplikacji możesz dodać również Kartę Dużej Rodziny, w łatwy sposób zgłosić naruszenie środowiskowe, złożyć wniosek o dodatek gazowy, a wkrótce również np. opłacać swoje zobowiązania wystawione przez urzędy.

Czy korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpieczne?

Tak, korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpieczne, o ile zachowasz odpowiednie środki ostrożności. Tak samo jak chronisz przed kradzieżą swój fizyczny dokument, tak samo powinieneś podjąć kroki, aby ochronić swoje dane osobowe w formie wirtualnej. Aby zabezpieczyć swoje dane, warto skorzystać z dostępnych opcji takich jak odblokowanie telefonu za pomocą hasła lub biometrycznych danych, takich jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy.

Pamiętaj również, że Twoje dane są przechowywane w zabezpieczonych serwerach państwowych, co zapewnia dodatkową ochronę. Warto również regularnie aktualizować aplikację, aby korzystać z najnowszych zabezpieczeń.
Jeżeli chcesz być absolutnie pewny, że odpowiednio zabezpieczyłeś swoje dane osobowe –pomyśl o dwuetapowej weryfikacji tożsamości oraz zabezpieczeniu swojego urządzenia systemami antywirusowymi.

Podsumowując: mDowód w aplikacji mObywatel to nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia wiele codziennych spraw. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej aplikacji, to warto ją wypróbować i cieszyć się wszystkimi zaletami elektronicznego dowodu osobistego. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań jak elektroniczne dokumenty i możliwość składania wniosków za pomocą aplikacji i stron rządowych nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również przyczynisz się do ograniczenia zużycia papieru.

Wiecej informacji na https://info.mobywatel.gov.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bez kolejek i obawy o to, że zapomnisz dokumentów. Zobacz, jakie możliwości daje Ci mDowód w aplikacji mObywatel - Portal i.pl

Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto