Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3. edycja „Sztuki Fantastycznej w Warszawie". Odkryte po latach prace Beksińskiego, wspaniały tryptyk Dudy-Gracza i monumentalny Danton

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie
W sercu Warszawy, przy praskim Koneserze w sobotę 23 marca o godz. 11:00 odbyło się oficjalne otwarcie 3. edycji wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie". Na wydarzeniu zjawiło się wielu miłośników sztuki, pragnących zanurzyć się w świat surrealizmu i fantastyki. Podczas wernisażu wystawy obecni byli również autorzy dzieł, z którymi można było się spotkać i porozmawiać na temat ich twórczości. Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” robi ogromne wrażenie i wywołuje emocje, których człowiek nie doświadcza na co dzień.

3. edycja „Sztuki Fantastycznej w Warszawie”. Jakie dzieła przygotowano na tegoroczną wystawę?

Wystawę tworzy łącznie 57 dzieł, w tym 51 premierowych prac, z których aż 46 zostało pokazanych publicznie po raz pierwszy. Wśród największych skarbów zbiorów znalazło się osiem obrazów olejnych Zdzisława Beksińskiego, które przez lata ukryte były przed szeroką publicznością, a także tryptyk Jerzego Dudy-Gracza dedykowany Rafałowi Wojaczkowi, przenoszący widzów w intymny świat wrocławskiego poety. Uwagę zgromadzonych przykuł obraz „Danton” autorstwa Wiesława Wałkuskiego, który był inspiracją dla plakatu do słynnego filmu Andrzeja Wajdy. Obraz został zaprezentowany w imponującym formacie, uwydatniając głębię i emocjonalny przekaz dzieła.

3. edycja „Sztuki Fantastycznej w Warszawie". Odkryte po lat...

Obok ośmiu obrazów Zdzisława Beksińskiego, na wystawie prezentujemy wspaniały tryptyk Jerzego Dudy-Gracza, poświęcony pamięci poety Rafała Wojaczka. Możemy także zobaczyć sześć obrazów Wiesława Wałkuskiego - mistrza plakatu polskiego, w tym obraz „Danton” – kultowe dzieło, które zostało wykorzystane do stworzenia projektu plakatu do filmu Andrzeja Wajdy o tym samym tytule. Obraz został namalowany z myślą o zaprezentowaniu na naszej wystawie i jest wiernym odzwierciedleniem dzieła, które powstało w niewielkim formacie na papierze w 1991 roku – podzieliła się z nami dyrektorka muzeum Magdalena Jaworska.

W trakcie otwarcia odbyły się spotkania z artystami, podczas których goście mieli okazję dowiedzieć się więcej o procesie twórczym i inspiracjach, jakie towarzyszą twórcom przy pracy nad ich dziełami.

Każdy może zobaczyć coś innego w obrazie. Tak bym chciał, żeby tak właśnie było. Nie, żeby to było nakierowanie na tylko jedno rozwiązanie i koniec, tylko żeby było kilka różnych wyjść, tak jak ja to widzę podczas malowania – o interpretowaniu dzieła opowiedział nam twórca Michał Powałka.

3. edycja „Sztuki Fantastycznej w Warszawie
Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie

Na wystawie można podziwiać dzieła: Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Wiesława Wałkuskiego, Dariusza Zawadzkiego, Magdaleny Szynkarczuk, Jacka Szynkarczuka, Maksymiliana Novak-Zemplińskiego, Andrzeja Olczyka, Mariusza Krawczyka, Sebastiana Smarowskiego, Michała Powałki, Marioli Jaśko, Rafała Masiulaniec, Marcina Telegi, Igora Panchuka, Bartosza Stępińskiego, Grzegorza Czechowskiego i Grzegorza Wróbla.

Na wystawie konfrontujemy mistrzów gatunku z żyjącymi twórcami, którzy czerpiąc z ich dorobku stworzyli każdy z nich swój własny, niepowtarzalny świat. Są to obrazy, które w ogromnej większości powstały w ciągu ostatniego roku, 46 z 57 obrazów prezentujemy premierowo – dodaje dyrektorka placówki.

Ceny biletów

Otwarcie wystawy to dopiero początek podróży po świecie sztuki fantastycznej. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w tej wyjątkowej ekspozycji mogą to zrobić do 23 czerwca 2024 r. Bilety na wystawę są dostępne online oraz stacjonarnie w Muzeum Sztuki Fantastycznej przy ul. Ząbkowskiej 31. Ceny wejściówek wynoszą 30 zł dla biletów ulgowych i 40 zł dla biletów normalnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto