MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najcenniejsze dzieła z Kijowa trafiły do Zamku Królewskiego. W przyszłym roku zostaną udostępnione zwiedzającym

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechały do Zamku Królewskiego
Dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechały do Zamku Królewskiego Zamek Królewski w Warszawie
Do Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechało 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie. Zostały one sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji Muzeum z Kijowa na czas wojny. Ten wyjątkowy zbiór zawiera najcenniejsze i nigdy wcześniej niepokazywane w naszym kraju dzieła. W przyszłym roku zwiedzający Zamek Królewski będą mogli je podziwiać na wystawie. Szczegóły poniżej.

Dzieła z Kijowa w Zamku Królewskim w Warszawie

18 maja odbył się briefing prasowy dotyczący przyjęcia w czasowy depozyt 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie. Przywieziona do Warszawy część kolekcji została sprowadzona do Polski na prośbę dyrekcji Muzeum z Kijowa. Placówka znacznie bowiem ucierpiała podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy - w październiku ubiegłego roku wybuch pocisku naprzeciwko siedziby Muzeum spowodował zniszczenie fasady budynku. Pracownicy Muzeum stanęli wobec konieczności szczególnej ochrony zbiorów.

Jest to już trzecia grupa obiektów przyjętych przez Polskę z Ukrainy. (...) Putin deklarował, że nie ma czegoś takiego jak tożsamość i kultura ukraińska, w związku z czym niszczy ukraińskie instytucje kultury. Już 1400 z nich doznało uszczerbku, z czego jedna trzecia została kompletnie zniszczona. Narodowe Muzeum Sztuki, które zdecydowało się na przekazać na przechowanie i ekspozycję 38 najbardziej znanych swoich dzieł, stanowiących największą, najcenniejszą kolekcję sztuki holenderskiej, włoskiej, hiszpańskiej znajdującą się na Ukrainie, także zostało ostrzelane - powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w swoim wystąpieniu.

Dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechały do Zamku Królewskiego

Najcenniejsze dzieła z Kijowa trafiły do Zamku Królewskiego....

Najbardziej wartościowa część kolekcji kijowskiej

Przyjęliśmy nowych uchodźców z Ukrainy. Tym razem są to dzieła sztuki z Muzeum Narodowego w Kijowie. (...) Są to dzieła sztuki i rzemiosła z najwyższej półki sztuki europejskiej od XV do XVIII wieku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Jednym z najcenniejszych obrazów goszczących w Zamku jest "Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV" pędzla Elisabeth Vigée Le Brun. Namalowany w 1797 r. w Petersburgu jest ostatnim z dwóch malarskich portretów króla. Obraz ten zostanie pokazany w Polsce po raz pierwszy.

"Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV" Zamek Królewski w Warszawie

Wśród przywiezionych eksponatów znalazło się także "Architektoniczne capriccio z ruinami świątyni" Bernarda Bellotta, dzieło, które miało stać się dopełnieniem monograficznej wystawy tego artysty, jaka miała miejsce na Zamku w 2022 r. W sprowadzonej kolekcji znajduje się też "Widok z wodospadem", obraz Jeana-Baptiste’a Pillementa, artysty pracującego dla Stanisława Augusta przy modernizacji wnętrz Zamku Królewskiego.

Wśród przywiezionych dzieł znalazły się także obrazy renesansowych i barokowych mistrzów włoskich, m.in. Jacopa del Sellaio, Giovanniego Francesca Barbieriego znanego jako Guercino, Michelangela Pace zw. Michelangelo del Campidoglio. Ozdobę tej części kolekcji stanowi weduta Francesca Tironiego, malarza tworzącego w Wenecji.

Spośród dzieł malarzy flamandzkich i niderlandzkich wyróżniają się prace Jacoba Jordaensa "Kupid i śpiące nimfy", szkic olejny Petera Paula Rubensa "Bóg rzeki Skaldy, Kybele i bogini Antwerpii", "Pejzaż zimowy" Gijsbrechta Leytensa i "Gabinet sztuki" pędzla Fransa Franckena II. Malarstwo hiszpańskie reprezentują dwa obrazy. Pierwszy to "Portret infantki" Małgorzaty Teresy, kopia według Velázqueza wykonana w studio Juana Bautisty Martineza del Mazo, zięcia artysty. W zbiorze mamy też "Martwą naturę z serwisem do czekolady" z 1640 r., jeden z kilkunastu zachowanych na świecie obrazów autorstwa przedwcześnie zmarłego Juana de Zurbarána - wymienia Zamek Królewski.

Prezentację arcydzieł z Muzeum Chanenków uzupełniają m.in. renesansowe włoskie cassone, wenecka lektyka oraz francuskie gerydony.

Te 38 dzieł sztuki to najwartościowsza część kolekcji kijowskiej, a jednocześnie najlepsza kolekcja sztuki zachodnioeuropejskiej na Ukrainie - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski.

Dzieła staną się podstawą do przyszłej wystawy, której otwarcie Zamek Królewski planuje na 2024 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto