Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej firm obowiązkowo z kasą fiskalną. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Materiał Partnera Zewnętrznego
7 listopada 2014 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów, które sprawi, że od przyszłego roku więcej firm zostanie zobowiązanych do rejestrowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących bez względu na wielkość realizowanego obrotu. Jak przygotować się do zmian i na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia fiskalnego?

Kolejne grupy podatników obowiązkowo z kasą fiskalną
1 stycznia 2015 roku wejdzie w życie Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy rozszerzają listę działalności, które muszą korzystać z urządzeń fiskalnych niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Na liście tej znalazły się m.in. kancelarie prawnicze, biura rachunkowe, salony kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie, gabinety lekarskie i stomatologiczne oraz warsztaty samochodowe. Regulacje przygotowane przez Ministerstwo Finansów zakładają jednak, że firmy, które stracą możliwość skorzystania ze zwolnień z prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych, zyskają więcej czasu na dopełnienie wszystkich procedur.

- Przedsiębiorstwa, które zostały objęte nowymi przepisami, obecnie obsługują osoby fizyczne lub rolników ryczałtowych, do momentu wejścia w życie Rozporządzenia nie przekroczą rocznego limitu obrotu i po 1 stycznia 2015 roku będą chciały kontynuować swoją działalność, powinny zainstalować urządzenia rejestrujące najpóźniej do 1 marca 2015 roku - wyjaśnia Marcin Ciechowicz, Szef Serwisu w**Polskim Centrum Kas Fiskalnych w Warszawie**.

Więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów mogą zyskać właściciele firm, którzy dopiero w przyszłym roku zaczną obsługiwać klientów indywidualnych.

- _Jeżeli podatnik dokona pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych w styczniu 2014, powinien wprowadzić kasę fiskalną i rozpocząć rejestrację sprzedaży najpóźniej po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym wykonano tę usługę, czyli do 1 kwietnia 201_5 - dodaje Ciechowicz.

Jak dopasować kasę fiskalną do potrzeb przedsiębiorstwa
Wybierając kasę rejestrującą warto pamiętać o tym, żeby jej funkcje spełniły oczekiwania konkretnej firmy. Przedsiębiorca będzie bowiem używał urządzenia fiskalnego praktycznie codziennie, a poszczególne modele różnią się nie tylko parametrami, ale także wymiarami.

Istotne zagadnienie, od którego warto zacząć szukanie odpowiedniego urządzenia, to baza PLU. Od niej zależy, ile pozycji towarowych można zaprogramować, więc ważne, aby odpowiadała liczbie oferowanych towarów lub usług.

- Biorąc pod uwagę bazę PLU, wybór kas jest bardzo duży. Najprostsze urządzenia oferują zdefiniowanie kilkuset towarów lub usług, natomiast bardziej zaawansowane technologicznie nawet do kilkudziesięciu tysięcy pozycji. Czasami można też myśleć przyszłościowo. Większa baza towarowa pozwoli na zaprogramowanie dodatkowych PLU w późniejszym czasie - podkreśla ekspert PCKF.

Niewielkie gabaryty i duży komfort pracy
Kasę fiskalną można również dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa pod względem jej gabarytów. Jeśli oferta firmy ma charakter mobilny lub też stanowisko pracy nie pozwala na zastosowanie większych urządzeń, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się niewielka i lekka kasa.

- W tej kategorii należy wspomnieć o Posnet Mobile HS EJ – najmniejszej i najlżejszej kasie rejestrującej na rynku. Niewielkie gabaryty i jedynie 400 g wagi zapewniają komfort pracy w każdych warunkach, nie tylko w czasie prowadzenia sprzedaży mobilnej, ale także podczas sprzedaży stacjonarnej w ograniczonej przestrzeni - wskazuje Ciechowicz.

Elektroniczna lub papierowa kopia paragonów fiskalnych
Kolejna funkcja, przy której warto się przez chwilę zatrzymać, to sposób przechowywania kopii paragonów fiskalnych. Dostępne są dwa rozwiązania: tradycyjne (papierowe) lub elektroniczne. Pierwsze charakteryzuje się tym, że oprócz oryginalnych potwierdzeń zapłaty, kasa zawsze wystawia ich kopie. Natomiast w drugim przypadku urządzenie pozwala na gromadzenie danych w formie elektronicznej. Idealnym przykładem zastosowania tego rozwiązania technologicznego jest Novitus Nano E. Kasę wyposażono w moduł elektroniczny, który zapisuje kopie paragonów fiskalnych na karcie pamięci (SD lub microSD). Dzięki temu zmniejszają się wydatki związane z zakupem papieru termicznego oraz wzrasta bezpieczeństwo i wygoda przechowywania danych. Informacje umieszczone na karcie pamięci można bowiem zarchiwizować na komputerze lub na płycie DVD.

Nowe trendy w branży fiskalnej
Definiowanie bazy PLU, małe gabaryty i cyfrowa forma przechowywania danych to nie wszystko, co oferują dziś kasy rejestrujące. W branży fiskalnej coraz częściej widoczne są trendy, które zostały wyznaczone przez producentów popularnych urządzeń mobilnych: smartfonów, tabletów, czy też laptopów. Dzięki temu na polskim rynku pojawiła się pierwsza kasa z ekranem dotykowym, czyli Elzab K10. Dodatkowo, wspomniane urządzenie jest oferowane w trzech wersjach kolorystycznych, więc można dostosować jego design do osobistych preferencji użytkownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto