Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papież w Warszawie? Bardzo prawdopodobne. Na pewno odwiedzi Kraków

Leszek Rudziński AIP
Papież w Warszawie? Bardzo prawdopodobne. Na pewno odwiedzi Kraków
Papież w Warszawie? Bardzo prawdopodobne. Na pewno odwiedzi Kraków ANNA KACZMARZ
Wizyta papieża Franciszka w Polsce odbędzie się już w przyszłym roku. Podczas konferencji prasowej w siedzibie episkopatu biskupi ogłosili w piątek dokładny termin wizyty głowy Kościoła i prawdopodobne miejsca, które odwiedzi Ojciec Święty.

Jego wizyta uświetni przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży organizowane w naszym kraju. Ostatnie Dni Młodzieży zorganizowane w Polsce odbyły się 25 lat temu w Częstochowie.
Pielgrzymka papieża Franciszka do Polski potrwa od 28 do 31 lipca 2016. Stolica Apostolska jak dotąd potwierdziła jedynie obecność papieża na spotkaniu z młodymi w Krakowie. Być może odwiedzi jeszcze inne miasta. W grę wchodzą: Warszawa, Poznań, Gniezno i Częstochowa.

- Jan Paweł II był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży. Pomimo upływu lat jakie minęły od jego śmierci, jest on nadal duchowym przewodniem Kościoła – powiedział na początku swojego wystąpienia kardynał Stanisław Dziwisz. Następnie przypomniał historię Światowych Dni Młodzieży, które zostały zainaugurowane właśnie przez Jana Pawła II. - Zawsze był wymagający wobec siebie, dlatego miał odwagę wymagać od młodych - mówił Dziwisz. - Kościół traktuje Dni Młodzieży jako święto wiary, jako święto młodości. Kościół oraz władze państwowe i lokalne dostrzegają szansę zmobilizowania młodzieży do dbania o przyszłość naszego narodu. Natomiast młodzież z innych państw wróci do swoich domów z dobrymi wspomnieniami naszej ojczyzny - zapewnił kardynał.

Kard. Dziwisz poinformował, że Kościół "wziął na siebie wszystkie koszty, które dotyczą spotkań kościelnych, liturgicznych". Natomiast państwo pokryje inne koszty takie jak infrastruktura, czy bezpieczeństwo publiczne. Nie chciał jednak dokładnie podać ile wyniosą koszty zorganizowania Dni Młodzieży i przyjęcie Ojca Świętego w Polsce. - Cały czas wpływają datki, część kosztów poniosą również osoby, które przyjadą do naszego kraju - powiedział kardynał.

Po nim głos zabrał biskup Artur Miziński. Przypomniał, jak wyglądały dotychczasowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i droga zaproszenia papieża Franciszka do Polski.
Na konferencji obecny był również przedstawiciel rządu - minister Jacek Cichocki, będący jednocześnie przewodniczącym Zespołu ds. Przygotowania Wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. - Mamy świadomość, że dynamika polityczna i okres kampanii spowalniają takie inicjatywy jak Światowy Dzień Młodzieży, więc warto zacząć organizować je wcześniej. Wciąż kształt wizyty Ojca Świętego w Polsce nie jest do końca rozstrzygnięty - oznajmił minister.

Podkreślił,że rządowy zespół liczy na zaangażowanie władz samorządowych województwa małopolskiego i ewentualnie innych województw, które odwiedzi papież. Natomiast na stronie rządowej spoczywają obowiązki zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, medycznego, ochrona papieża i członków rządu.

- Włączyliśmy do działania ministerstwo spraw zagranicznych, aby ułatwić pielgrzymom zagranicznym wjechanie do naszego kraju, zwłaszcza ze Wschodu. Zależy nam, żeby nasz kraj zaprezentował się jak najlepiej, bo to wydarzenie to nasza wizytówka za granicą. Należy dobrze zorganizować sprawę obsługi medialnej, bo będzie to wydarzenie na skalę światową - zakończył minister, po czym opuścił salę konferencyjna episkopatu, gdyż - jak mówił - wzywają go inne obowiązki.

Z kolei bp Damian Muskus, będący koordynatorem generalnym wydarzenia podkreślił, że fundamentem Światowych Dni Młodzieży jest ,,aspekt duchowy” i zaapelował, aby wizyta papieża Franciszka nie przesłoniła tego wydarzenia. - Kraków to bogactwo ducha, miasto królów, ludzi kultury i uczonych. Kraków to miasto Jana Pawła II Świętej Siostry Faustyny, a także miasto młodych, bo to na nich spoczywa ciężar odpowiedzialności za stworzenie odpowiedniego klimatu przed Światowymi Dniami Młodzieży - podkreślił biskup Muskus.

Powiedział, że w Światowe Dni Młodzieży zaangażowanych będzie 20 tys. wolontariuszy z Polski i ze świata, którzy będą przygotowywać wydarzenie. - Mam nadzieję, że po zakończeniu dni młodzież będzie dobrze zagospodarowana przez środowiska kościelne i świeckie - zakończył biskup.

Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego przedstawił szczegółowy program Światowych Dni Młodzieży. - Młodzi z zagranicy będą obecni w naszym kraju już od 22 lipca 2016 roku. Od 25 lipca rozpocznie się przyjazd grup do wydarzeń centralnych do samego Krakowa - mówił.

- Światowe Dni Młodzieży gromadzą cały świat na jednym wspólnym wydarzeniu. Do Polski przyjedzie młodzież z prawie 200 krajów świata - mówiła z kolei odpowiedzialna za kontakty z zagranicą Dorota Abdelmoula. - Jest to wydarzenie nieporównywalne do żadnego innego wydarzenia sportowego, czy kulturalnego. Młodzi zanim przyjadą do Krakowa będą działali na terenie polskich diecezji. Mamy 270 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Zainteresowanie Dniami Młodzieży w Polsce jest bardzo duże - dodała.

- Obserwując papieża Franciszka widzimy jaki entuzjazm wywołuje wśród Polaków i mieszkańców innych krajów. Pociąga on ludzi swoją bezpośredniością - powiedział Agencji Informacyjnej (AIP) biskup Damian Muskus. - Jest on bardzo konkretny w swoich wystąpieniach. To bardzo ujmuje ludzi, także młodych, którzy żywo reagują na każdy jego apel. Nie jest to pusty śmiech, ale radość wynikająca z przeżywania swojej wiary – dodał biskup.

- Będzie zupełnie inny program, a także znacznie większa liczba uczestników niż 25 lat temu – powiedział biskup Muskus pytany przez dziennikarza AIP o różnice pomiędzy przyszłorocznymi Dniami Młodzieży, a tymi, które miały miejsce w Częstochowie. - W przyszłym roku katechezy odbywać będą się w różnych językach, doszła także pielgrzymka, tzw. "Katecheza w drodze" i przede wszystkim kulturalny festiwal młodych - dodał biskup Muskus.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto